1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
11111nata11111 [884]
3 years ago
11

In parallelogram QRST, diagonals QS and RT intersect at point E. Which statement must be true? QS ⊥ RT ΔRES ≅ ΔTEQ ∠RQS ≅ ∠SQT Δ

TQE ≅ ΔRQE
Mathematics
1 answer:
jek_recluse [69]3 years ago
5 0

Answer:

ΔRES ≅ ΔTEQ

Step-by-step explanation:

A parallelogram is a quadrilateral (has four sides and four angles) in which opposite sides are equal and parallel to each other.

Opposite angles of a parallelogram are equal and the diagonals bisect each other. Each diagonal of a parallelogram separates it into two congruent triangles.

Given parallelogram QRST with diagonals QS and RT intersecting at point E

Therefore, the diagonals divide parallelogram QRST into congruent triangles, hence:

ΔRES ≅ ΔTEQ

You might be interested in
Please help me with this question
vladimir1956 [14]

9514 1404 393

Answer:

  x = 7 1/3

Step-by-step explanation:

The smaller triangle is 6/9 = 2/3 the size of the larger triangle, so the left side is ...

  (x -2) = (2/3)(8)

  3(x -2) = 16 . . . . . multiply by 3 to clear fractions

  3x -6 = 16 . . . . . . eliminate parentheses

  3x = 22 . . . . . . . . add 6; next divide by 3*

  x = 22/3 = 7 1/3 . . . . . feet

_____

* Note that we multiplied by 3, then divided by 3. If you're comfortable working with fractions and/or mixed numbers, these steps are unnecessary. The answer is simply x = 2 + 16/3 = 22/3.

7 0
3 years ago
You buy 6 apples for $33. WHat is the cost of 10 pounds of apples
Mariana [72]
10 lbs of apples will cost $55 

How? Well...

First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
5 0
3 years ago
The Pep Club sold $125 worth of candy at Friday's night game. if they receive a commission of 40% of their candy sales, how much
madam [21]

Answer:

50$

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please someone can help me with #13, 15 and 16 Thanks.
ladessa [460]
What's the question though?
8 0
3 years ago
HELP ME ASAP PLEASE!!!!
Wewaii [24]
-(1/2)p<-16

Divide both sides by the coefficient of p. Flip the inequality sign because you are dividing a negative number.

p>32

Final answer: A
6 0
3 years ago
Other questions:
  • The value -2 is a lower bound for the zeros of the function shown below.
    8·1 answer
  • If f(x) = 9x+1, find f^-1 (f(3))
    9·1 answer
  • Help..? ill give you a lot of points
    8·2 answers
  • Factor by grouping. a^2+2ab-24b^2
    8·1 answer
  • Is 7 9/100 less than 7 2/10
    11·1 answer
  • 21:29
    15·1 answer
  • Can someone please help me out? This is literally torture.
    9·2 answers
  • The robotics club had 80 members. Because of the pandemic that amount decreased by 65%.
    7·1 answer
  • Please help me out??????​
    14·1 answer
  • Help please ASAP TY :)
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!