9514 1404 393
Answer:
x = 7 1/3
Step-by-step explanation:
The smaller triangle is 6/9 = 2/3 the size of the larger triangle, so the left side is ...
(x -2) = (2/3)(8)
3(x -2) = 16 . . . . . multiply by 3 to clear fractions
3x -6 = 16 . . . . . . eliminate parentheses
3x = 22 . . . . . . . . add 6; next divide by 3*
x = 22/3 = 7 1/3 . . . . . feet
_____
* Note that we multiplied by 3, then divided by 3. If you're comfortable working with fractions and/or mixed numbers, these steps are unnecessary. The answer is simply x = 2 + 16/3 = 22/3.
10 lbs of apples will cost $55
How? Well...
First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
What's the question though?
-(1/2)p<-16
Divide both sides by the coefficient of p. Flip the inequality sign because you are dividing a negative number.
p>32
Final answer: A