1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zalisa [80]
2 years ago
9

Lin is selling boxes of cookies. Each box costs $3.75. Lin's goal is to earn more than $30 selling cookies. If Lin sells 20 boxe

s of cookies, will she make her goal? How much will she earn?
Mathematics
1 answer:
FromTheMoon [43]2 years ago
3 0

Answer:

With 20 boxes, she <u>WILL</u> make her goal. She will earn $75

Step-by-step explanation:

x = per box

Equation:

3.75x > 30

3.75(20) > 30

75 > 30

You might be interested in
PLEASE HELP! Geraldine is moving furniture in her family room. Her friend helps her slide her coffee table to a different place.
Alina [70]

Answer:

- Translation

Step-by-step explanation:

Movement of a rigid object from one place to another without any turning is "translation." If the object also changes its orientation angle, then rotation is involved.

4 0
3 years ago
Justin is redoing his bathroom floor with tiles measuring 6in by 13 in. the floor has an area of 8,500 in². what is the least nu
enyata [817]
He will need 109 tiles
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Avery wanted to make 4 cakes for a huge party. Each cake requires 1.25 cups of milk to make. How much milk will she need to make
Elina [12.6K]

Answer:

Step-by-step explanation:

She will need 5 cups of milk because 1.25 times 4 equals to 5!

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
The lifespan of a guinea pig is 8 years shorter than the lifespan of a puma. Write a subtraction equation that you could use to
KiRa [710]

Answer: p-8

Step-by-step explanation:first thins problem is impossible without knowing the lifespan of a puma. But if you knew it oh let’s say it was 20 you would subtract the puma by 8.

7 0
3 years ago
A box of cereal contains 23.4 ounces. It costs $5.49. What is the cost to the nearest cent of the cereal per ounce
cestrela7 [59]
So in a proportion 23.4 over 5.49 equals 1 over o and multiply 5.49•1=23.4o
5.49=23.4o divide by 23.4 on both sides and that equals 4.26 per oz
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is (-2/3) x (-3/4)
    10·2 answers
  • How do I solve y+2=-3(x-1) in standard form?
    6·1 answer
  • If the first term in a sequence is -18 and each term after the first is 4 times the preceding term. Which of the following expli
    12·1 answer
  • So I've been working on this for a few days and I just can't seem to understand it? Can someone help?
    8·1 answer
  • In the past, 75% of the tourists who visited Chattanooga went to see Rock City. The management of Rock City recently undertook a
    10·1 answer
  • Pls help imma give brainly
    7·1 answer
  • Please help me out with this please!!
    9·1 answer
  • Missing angels in triangles worksheet
    7·1 answer
  • James sees a truck at the dealership for $28,000
    11·1 answer
  • Help i forgot how to do this
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!