1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
strojnjashka [21]
2 years ago
9

What is 6divided by 2(1+2)

Mathematics
2 answers:
Aloiza [94]2 years ago
7 0

Answer: 1

Step-by-step explanation:

6/2(1+2)

6/2(3)

6/6

1

viktelen [127]2 years ago
5 0

Answer:

1?

Step-by-step explanation:

I used PEMDAS and so with parenthesis I got 3 then times 2 which is 6/6 which =1

You might be interested in
The three numbers are in the ratio 4:5:6 . If the sum of the largest and
Alexeev081 [22]

Answer:

Step-by-step explanation:

Let the 3 numbers be 4x , 5x and 6x

4x + 6x = 5x + 55

10x = 5x + 55                      Subtract 5x from both sides.

<u> 5x     5x</u>

5x = 55                                Divide by 5

x = 55/5

x = 11

Therefore the numbers are

3*11 = 33

4*11 = 44

5*11 = 55

8 0
3 years ago
You spin a spinner with 4 sections 1 yellow (y) , 1 purple (p) 1 red (r) and 1 blue (b) which is the sample space for one spin o
Ira Lisetskai [31]

Answer:

<h2>{Y,P,R,B}</h2>

Step-by-step explanation:

apex said it was right

<3

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 117.5% as a decimal
trasher [3.6K]
Move the decimal 2 places to the right to get 1.175.
8 0
3 years ago
How much does he/she pay with 10 %
ss7ja [257]

Answer:

5085

Step-by-step explanation:

price after discount is 5000- 10% of 5000 = 4500

V.A.T = 13% of 4500 = (13/100)*4500= 13*45= 585

Price after V.A.T = 4500 + 585 = 5085

5 0
3 years ago
How many 1/2 kg packets of salt can you obtain from 18 kg of salt​
True [87]

Answer:

36

Step-by-step explanation:

18 × 2 = 36

Because 1/2 is half of 1 kg so multiply by 2 it makes 1 kg

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the sale price.<br><br> Original Price - $56.00<br><br> Discount- 20%
    11·1 answer
  • One equation in a system of equations is y=-3x-1 the system has an infinite number of solutions. What is the slope of another eq
    9·1 answer
  • Given p(x) = 2x3 − 8x2 + 13x − 21, ___ is a factor because ___.
    9·1 answer
  • five pencils and four pens cost $6.15. three similar pencils and eight owns cost $9.85. how much would you expect to pay for a s
    10·1 answer
  • How many seconds are in 4 hours
    7·1 answer
  • (03.01LC) what does this mean​
    8·1 answer
  • Colin paid $3.38 for frozen yogurt, which weighed 8 " # ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)?
    9·2 answers
  • Answer number 3 and 4 please I will give brainliest and 10 points ! Please help
    8·2 answers
  • If 8.51÷2.3=3.7, find the value of 85.1÷ 2.3​
    5·1 answer
  • The function f(x) = log0.75x is decreasing true or false
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!