1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pavlova-9 [17]
2 years ago
7

Please please help please please ASAP please I'm begging you please I have 10 minutes please y'all help please any ACE that can

help please

Mathematics
2 answers:
Aleksandr-060686 [28]2 years ago
7 0

Answer:

y = 3

Step-by-step explanation:

The figures are similar so the ratios of corresponding sides are equal, that is

\frac{UR}{DA} = \frac{TS}{CB} , substitute values

\frac{4}{2} = \frac{3y+5}{7} ( cross- multiply )

2(3y + 5) = 28 ( divide both sides by 2 )

3y + 5 = 14 ( subtract 5 from both sides )

3y = 9 ( divide both sides by 3 )

y = 3

serious [3.7K]2 years ago
6 0

Answer:

3

Step-by-step explanation:

The two quads are of similar, and we know that they are of ratio 1:2, thus

3y+5/7 = 2

y = 3

You might be interested in
A sum amount <br>to rupees 34476 in two and a half years at 4% CI. the sum is ​
Kruka [31]

Given:

Amount = Rs. 34476

Rate of compound interest = 4%

Time = 2\dfrac{1}{2}=2.5 years

To find:

The principal value.

Solution:

Formula for amount is

A=P\left(1+\dfrac{r}{100}\right)^t

Where, P is principal value, r is rate of interest and t is time in years.

Putting the given values, we  get

34476=P\left(1+\dfrac{4}{100}\right)^{2.5}

34476=P\left(1+0.04\right)^{2.5}

34476=P\left(1.04\right)^{2.5}

\dfrac{34476}{\left(1.04\right)^{2.5}}=P

Now,

P=31256.0090

P\approx 31256

Therefore, the value of sum or principal value is Rs.31256.

6 0
2 years ago
You are shopping for clothes. You decide to buy jeans from a store that is offering a special of $40.55 for a pair of jeans. You
abruzzese [7]

Answer:

$243.30

Step-by-step explanation:

40.55 * 6 = 243.3

= $243.30

4 0
3 years ago
Determine whether 5n2 or 3n will have the greater value when:<br><br><br><br> a. n = 1
densk [106]

Answer:

5n2 will have a greater value

Step-by-step explanation:

5n2

5x1x2=10

3n

3x 1= 3

5 0
3 years ago
Agrupe os termos e fatore <br><br> xy+2x+5y+10
otez555 [7]
(y+2) (x+5) this your answer
5 0
3 years ago
-5, 20, -80, 320, ... is a geometric sequence a. Find the common ratio, b. Write its recursive rule c. Write its explicit rule.W
mario62 [17]

a.

In order to find the common ratio, we just need to divide a term by the term that comes before it.

So using the terms 20 and -5, we have:

\text{ratio}=\frac{20}{-5}=-4

b.

The recursive rule can be found with the formula:

a_n=a_{n-1}\cdot q

Where an is the nth term and q is the ratio. So we have:

a_n=a_{n-1}\cdot(-4)

c.

The explicit rule can be written as:

a_n=a_1\cdot q^{n-1}

Where an is the nth term, a1 is the first term and q is the ratio. So:

a_n=-5\cdot(-4)^{n-1}

5 0
11 months ago
Other questions:
  • Is 40% bigger than 2/5
    14·2 answers
  • When Kaitlin divining a fraction by 1/2 the result was a mixed number was the original less than it greater the an 1/2
    6·1 answer
  • Mrs. Walters buys 5 and 1/4 pounds of strawberries for $8.40. What is the unit cost of the strawberries?
    9·2 answers
  • The enrollment at roosavelt high school is 1,045 students which is 5 times the enrollment of Truman middle school. How many stud
    8·1 answer
  • A restaurant collected $40,000 last month. After lying the profit tax, it had $31800 left. What percentage of their profits were
    11·1 answer
  • Help me please *for brainliest*!!!
    9·1 answer
  • At the market, 4 bags of avocados cost $23.16. How many would 9 bags cost?<br> 10 points
    13·2 answers
  • NEED HELP WITH THIS QUESTION ASAP PLEASE!!!!!
    8·1 answer
  • A book has 180 pages. Haley read 12 pages each day.after a certain number of days there are 60 pages left,which equation and sol
    5·1 answer
  • The top-selling Red and Voss tire is rated 60000 miles, which means nothing. In fact, the distance the tires can run until wear-
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!