You can buy 5 items for $10, how much will it cost for 8 items?
2 answers:
Cost of 5 items = $10
Cost of 1 item = 10/5 =2
Cost of 8 items = 8×2=$16
Therefore, the cost of 8 such items would be $16.
Answer:
$16
Step-by-step explanation:
Looking at the Price for 5 Items (10 dollars), That means the Price Per Item Is 2 dollars. Now we know the Cost per Item, We need to multiply the Cost per item by 8 (2*8) making it 16.
You might be interested in
Answer:
4 is always correct
Step-by-step explanation:
Answer:
27.6
Step-by-step explanation:
sin29=x/57
0.48480962=x/57
x≈27.6
Answer:
ans is 0.193362................
Answer:
bsjjdnsnd
Step-by-step explanation:
bdhd dhdidnne
Answer:
44 degrees
Step-by-step explanation:
Since they are supplementary, they add up to 180. This means that
3x - 6 + 54 = 180
Solving,
3x + 48 = 180
subtract 48 from both sides
3x = 132
divide both sides by 3
x = 44 degrees