1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
asambeis [7]
3 years ago
14

You can buy 5 items for $10, how much will it cost for 8 items?

Mathematics
2 answers:
ddd [48]3 years ago
8 0

Cost of 5 items = $10

Cost of 1 item = 10/5 =2

Cost of 8 items = 8×2=$16

Therefore, the cost of 8 such items would be $16.

shtirl [24]3 years ago
4 0

Answer:

$16

Step-by-step explanation:

Looking at the Price for 5 Items (10 dollars), That means the Price Per Item Is 2 dollars. Now we know the Cost per Item, We need to multiply the Cost per item by 8 (2*8) making it 16.

You might be interested in
If there are 25 animals in total, how many dogs are at the kennel?
8_murik_8 [283]

Answer:

4 is always correct

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
ASAPPPP HELPPPP PLEASEEEE
nataly862011 [7]

Answer:

27.6

Step-by-step explanation:

sin29=x/57

0.48480962=x/57

x≈27.6

4 0
2 years ago
Find the product of <br><br> (5.226)•(0.037)=
Alenkasestr [34]

Answer:

ans is 0.193362................

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Cho dãy số: 1, 4, 7, 10,…
garri49 [273]

Answer:

bsjjdnsnd

Step-by-step explanation:

bdhd dhdidnne

6 0
3 years ago
Angle A and Angle B are supplementary. Angle A has a measure of 3x - 6 and Angle B has a measure of 54. What is the value of x?
Anni [7]

Answer:

44 degrees

Step-by-step explanation:

Since they are supplementary, they add up to 180. This means that

3x - 6 + 54 = 180

Solving,

3x + 48 = 180

subtract 48 from both sides

3x = 132

divide both sides by 3

x = 44 degrees

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 2/5 cups divided by 4/5 cups?
    14·1 answer
  • Write a numerical pattern that represents the rule y=x+3 starting with x=0
    8·1 answer
  • 1123782132341+4876563123
    11·1 answer
  • Find m What is the m m
    14·2 answers
  • Please help me Fill in the blank with a variable term to make the equation true
    13·1 answer
  • A flagpole casts a shadow that is 21m long when the angle between the suns ray and the ground is 48. Determine the height of the
    15·1 answer
  • Solve for x in the equation 2x^2 + 3x - 7 = x^2 + 5x + 39
    6·1 answer
  • A football team scored 3 touchdowns, 3 extra
    7·2 answers
  • Change this fraction to an equivalent fraction with multiplication.<br><br> 1/5 = _____
    7·2 answers
  • Patty needed 6 bags of candy for a party which cost 153. She forgot to invite some friends and now needs another 5 bags of candy
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!