1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
asambeis [7]
2 years ago
14

You can buy 5 items for $10, how much will it cost for 8 items?

Mathematics
2 answers:
ddd [48]2 years ago
8 0

Cost of 5 items = $10

Cost of 1 item = 10/5 =2

Cost of 8 items = 8×2=$16

Therefore, the cost of 8 such items would be $16.

shtirl [24]2 years ago
4 0

Answer:

$16

Step-by-step explanation:

Looking at the Price for 5 Items (10 dollars), That means the Price Per Item Is 2 dollars. Now we know the Cost per Item, We need to multiply the Cost per item by 8 (2*8) making it 16.

You might be interested in
PLEASE HELP WITH MATH CONSTRUCTED RESPONSE!!
strojnjashka [21]

Answer:

  1. y = 0.937976x +12.765
  2. $12,765
  3. $31,524
  4. the cost increase each year

Step-by-step explanation:

1. For this sort of question a graphing calculator or spreadsheet are suitable tools. The attached shows the linear regression line to have the equation ...

... y = 0.937976x + 12.765

where x is years since 2000, and y is average tuition cost in thousands.

2. The y-intercept is the year-2000 tuition: $12,765.

3. Evaluating the formula for x=20 gives y ≈ 31.524, so the year-2020 tuition is expected to be $31,524.

4. The slope is the rate of change of tuition with respect to number of years. It is the average increase per year (in thousands). It amounts to about $938 per year.

5. [not a math question]

5 0
3 years ago
HELP!!!!In 2004, school lunch Rockwell high school was $2.20.In 2009 the costs increased to $3.25. Find the annual rate of chang
arsen [322]

Answer:

$0.21 per year

Step-by-step explanation:

$0.21 times 5 years equals $1.05

So its $0.21

5 0
2 years ago
How do I graph this or how do I get a equation I can graph?​
Helga [31]

Answer:

y=mx+b

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Question 16 of 25
DedPeter [7]
C
First you -4 from x so you have to do the opposite which is to add 4
5 0
1 year ago
54 thousands 6 hundreds 12 tens – 15 thousands 8 hundreds 26 tens = ________(1 Point)
Afina-wow [57]

Answer:

38,660

Step-by-step explanation:

54 thousands 6 hundreds 12 tens – 15 thousands 8 hundreds 26 tens

54 thousands = 54000

6 hundreds = 600

12 ten = 12*10 = 120

54 thousands 6 hundreds 12 tens = 54000+600+120 = 54720

15 thousands = 15000

8 hundreds = 800

26 tens = 26*10 = 260

15 thousands 8 hundreds 26 tens = 15000+800+260 = 16060

Thus,

54 thousands 6 hundreds 12 tens – 15 thousands 8 hundreds 26 tens

= 54720- 16060 = 38,660 (Answer)

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the perimeter of the rectangle? Write your answer in scientific notation
    13·1 answer
  • If B is the midpoint of AC. AB = 4v and AC = 5v + 24. what is BC?
    9·1 answer
  • Other ways to write 50897
    5·2 answers
  • Brenda is cooking couscous. The recipe says she requires 480 grams of couscous for 4 people. How many will she need for 14?
    15·1 answer
  • Which equation represents seven times a number decreased by 2 is 19? A)   7 + x -­ 2 = 19 B)   7x + 2 = 19 C)   2x - ­ 7 = 19 D)
    15·1 answer
  • What is 119.6<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cdiv%20" id="TexFormula1" title=" \div " alt=" \div " align="absmiddle"
    13·1 answer
  • What's the best estimate for 26% of 44
    10·2 answers
  • Back at it again can someone help me I'll give out brainly
    7·1 answer
  • victor are 60 de lei si merge la florarie pentru a-i cumpara mamei sale un buchet de flori. daca ar cumpara 9 garoafe si 4 trand
    8·1 answer
  • A teacher needs to find out how many seventh-grade students will be going on a field trip. Which best describes the population t
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!