Rich in the world Become a youruber
answer -2
Step-by-step explanation:
plug 4 for n the put in a calculator hope this helps
Answer:
Part a) The raisins cost $0.8 per ounce
Part b) 1.25 ounces
Step-by-step explanation:
<u><em>The correct question is</em></u>
Jackson bought 5 ounces of raisins for $4 dollars.
a) How much do raisins cost per ounce?
b) How many ounces of raisins can be bought for $1?
Part a) How much do raisins cost per ounce?
we know that
To find out the unit rate divide the total cost by the total weight
so
![\frac{4}{5} =\$0.8\ per\ ounce](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B4%7D%7B5%7D%20%3D%5C%240.8%5C%20per%5C%20ounce)
therefore
The raisins cost $0.8 per ounce
Part b) How many ounces of raisins can be bought for $1?
we know that
The raisins cost $0.8 per ounce
using proportion
Find out how many ounces of raisins can be bought for $1
Let
x -----> the ounces of raisins
![\frac{1}{0.8}=\frac{x}{1}\\\\x= 1.25\ ounces](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B1%7D%7B0.8%7D%3D%5Cfrac%7Bx%7D%7B1%7D%5C%5C%5C%5Cx%3D%201.25%5C%20ounces)
Cost of air cooler:-3,300
vat added:- 5%
so, price before vat was added:-5/100×3,300=AED165
Answer:
6 boxes.
Step-by-step explanation: