1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dmitriy555 [2]
3 years ago
7

Two cubes and one bean are balanced by eight toothpicks. One cube is balanced by one bean and one toothpick. How many toothpicks

will balance the cube?
Mathematics
1 answer:
Art [367]3 years ago
3 0

Answer:

Three toothpicks balance one cube.

Step-by-step explanation:

Let B, T and C stand for bean, toothpick and cube respectively.

If two cubes and one bean are balanced by eight toothpick, this means:

2C + B = 8T

If one cube is balanced by one bean and one toothpick, this means:

B + T = C. Therefore, we have two equations:

2C + B = 8T

B + T = C

Multiplying the second equation by 2, we have:

2B + 2T = 2C

Rearranging the resulting equation, we have:

-2C + 2B = -2T. Therefore, we have:

2C + B = 8T

-2C + 2B = -2T

Adding the last two equations, we have:

3B = 6T

Divide both sides by 3, we have:

B = 2T

Hence, two toothpicks balances one bean.

From the question, we are told

B + T = C

Substituting B = 2T, we have:

2T + T = C

3T = C.

Therefore, three toothpicks balance one cube.

You might be interested in
if two girls have 280 dollars and one spends 2/3 of it and has 36 dollars left. how much does the other girl have left if she sp
My name is Ann [436]

the  main equation you need to do is just 36 x (3/4), you will get that 27 dollars has been spent.

now you just do 36 - 27 to get the final answer

4 0
3 years ago
Help solve <br> 9 = -7 -2y<br> And show the steps
Snowcat [4.5K]
9 = -7-2y
9 +7=16

16/-2 -2y/-2

-8 = y

6 0
3 years ago
Geometry hw!!! picture is above
AnnZ [28]
X=12 because 73-3x=61-2x so add 3x to both to make 73=61+X then subtract 61 from both to get 12=X
7 0
2 years ago
Blake brought 2 magazines for $4.95 each. If the sales tax was 6.75%, what was the total amount that he paid for the magazines?
Advocard [28]
4.95/6.75= .73 4.95+.73= $5.68
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The local craft fair charges the vendors a flat rate of $20 plus $5 for each hour that they spend at the fair. If the vendor owe
Nonamiya [84]

Answer:He remained in the craft fair for 7 hours

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The measure of two complementary angles are (4x + 3)° and (x + 4)°. What is the measure of the larger angle?
    8·1 answer
  • Select all that apply.
    15·2 answers
  • How many counting numbers less than 500 are square numbers?
    6·2 answers
  • These triangles are NOT similar! Why not?<br> Use calculations AND words to explain.
    13·2 answers
  • Meghan picked 34 flowers. Some of the flowers are yellow and 18 flowers are pink. How many of the flowers are yellow?
    8·2 answers
  • sooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
    6·1 answer
  • Use compatible number to estimate the quotient 23.6 ÷7
    10·1 answer
  • What do i do with the negative? i completely forgot <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B-yx%5E%7B3%7Dz%5E%7B5%7D%20%7D%7
    6·1 answer
  • 1. Sarah a 20-ounce jar of strawberry jam for $4.00. What is the unit price per ounce?
    10·1 answer
  • Help, I don't understand<br><br>ASAP NOW<br><br><br>​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!