The 8 oz for $1.50
Cost/Measurements
1 pound = 16 onces
$2.50/16 oz= about 16 cents per ounce
$1.50/8 oz= about 19 cents peronce
Add the 2 1/2 to the other side to get rid of to isolate the x
-27/4= 1/2x divide by 1/2
-27/2=x
Answer:
Step-by-step explanation:
This means that <C and <F are congruent.
So 2x - 15 = x + 15 Add 15 to both sides
2x-15+15=x+15+ 15
2x = x + 30 Subtract x from both sides
2x-x=x-x+30
x = 30
I've taken the bottom 2 angles to be equal. The lettering says they
are
Answer:
x=-2
Step-by-step explanation:
-6/18=x/6
simplify the -6/18 into -1/3,
-1/3=x/6
cross product,
3*x=-1*6
3x=-6
x=-6/3
x=-2
By putting the x on one side then solve it