1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
abruzzese [7]
2 years ago
12

At a price of $2,000 per unit, the demand for Rancho 60 mountain bikes from Peyton Bike's Inc. is 300 units, which is the number

of bikes the company manufactures every year. This is Peyton Bike's maximum output. If the marketing managers at Peyton Bike's Inc. decide to sell each bike at a price lower than $2,000 per unit, _____.
Business
1 answer:
Citrus2011 [14]2 years ago
6 0

The statement "bikes shortage should be developed" is correct.

The following information should be considered:

  • In the case when the firm wants to sell the product at a lower price so there should be a product shortage.
  • The demand and supply should not achieve at equilibrium.
  • There is no inelastic demand that should be developed.
  • The no of bikes generated should not be increased.

Therefore we can conclude that The statement "bikes shortage should be developed" is correct.

Learn more about the product shortage here: brainly.com/question/12596577

You might be interested in
Taylor bank lends guarantee company $150,000 on january 1. guarantee company signs a $150,000, 8%, 9-month note. the entry made
Murljashka [212]
We are given
P = $15,000
i = 8% per year
n = 9 months

First we convert the interest to per month
i = 8%/12 = 0.67%

And we solve for the future worth of the note
F = P ( 1 + i)^n
F = 15000 ( 1 + 0.0067)^9
F = $15929.12

The value of the note is $15929.12<span />
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
You are planning to save for retirement over the next 25 years. To do this, you will invest $820 per month in a stock account an
alina1380 [7]

Answer:

The withdraw amount is "11,227.42".

Explanation:

The given values are:

In stock account,

PMT = $820

Interest rate = \frac{10.2 \ percent}{12}

N = 300

PV = 0

In Bond account,

PMT = $420

Interest rate = \frac{6.2 \ percent}{12}

N = 300

PV = 0

Now,

By using the FV (Future value) function, the value in Stock account will be:

= FV(rate,nper,pmt,[pv],[type])

= 1,125,795.30

By using the FV (Future value) function, the value in Stock account will be:

= FV(rate,nper,pmt,[pv],[type])

= 300,181.3321

After 25 years,

The value throughout the account, will be:

= 300,181.3321 + 1,125,795.30

= 1,425,976.63

By using the PMT function, we can find the with drawling amount. The amount will be:

= PMT(rate, nper, pv, [fv], [type])

= 11,227.42

4 0
2 years ago
Popped! is a specialty popcorn store. It offers two varieties of popcorn:
Ulleksa [173]

Answer:

Plain = 450 per month

Flavored = 1800 per month

Explanation:

We will calculate the breakeven in composite units first and then separate the into both products to find out individual number of both products that needs to be sold to break even.

The breakeven in units = Fixed cost / composite contribution margin

The composite contribution margin per unit = Contribution of Product 1 * weight of product 1 + Contribution of product 2 * weight of product 2

Thus, the composite contribution margin (CM) per unit for Popped is,

CM per unit-composite units = (2-0.8) * 1/5 + (4-2.5) * 4/5 = $1.44 per unit

The breakeven in units = 3240 / 1.44 = 2250 units per month

Out of this,

Plain = 2250 * 1/5 = 450 unts

Flavored = 2250 * 4/5 = 1800

4 0
3 years ago
A firm's total cost of production is: a. marginal cost plus average cost. b. variable cost plus fixed cost. Please select the be
tankabanditka [31]

Answer:

b is the best answer ok plz

8 0
3 years ago
Identifying costs of inflation Van manages a grocery store in a country experiencing a high rate of inflation. To keep up with i
cricket20 [7]

This is an example of anticipatory change in the market and working accordingly.

Explanation:

The cost of inflation int he country that Van works in have risen up directly and this increase in the rate of change of inflation has led to volatility in the market.

SO he updates the prices every day and sends newspaper inserts advertising the new prices. This makes it better for him to deal with the inflation that is happening and fluctuating everyday.

This makes the functioning smooth in context of his daily dealings with costumers who need to be aware of what is happening in the market.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Lamp Light Limited (LLL) manufactures lampshades. It applies variable overhead on the basis of direct labor hours. Information f
    14·1 answer
  • 12–2. Offer and acceptance. Schmidt, the owner of a small business, has a large piece of used farm equipment for sale. He offers
    9·1 answer
  • True entrepreneurs: a.hire professional managers to run their businesses. b.are professional managers whose job is running someo
    13·1 answer
  • Blank is a checking that is dishonored because of insufficient funds
    13·2 answers
  • Suppose that DiamlerChrysler is considering changing its production operations from an assembly line in which each employee adds
    11·1 answer
  • Sheridan Corp is looking to invest in a three-year bond that makes semi-annual coupon payments at a rate of 5.825 percent. If th
    5·1 answer
  • If The Wall Street Journal lists a stock's dividend as $1, then it is most likely the case that the stock: Multiple Choice pays
    10·1 answer
  • Help me help me help me
    15·1 answer
  • A common practice for government entities, particularly schools, is to issue short-term (promissory) notes to cover daily expend
    6·1 answer
  • All of the following are advantages of saving for retirement in a 401(k), excepti.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!