Answer:
Compare the cost for the each (smallest) unit.
Step-by-step explanation:
You can calculate the cost per unit
For example :
20 ounces of water of brand A cost 1.50
30 ounces of water of brand A cost 2
20 ounces of water cost 1.50/20 = 0.075 dollar per ounce
30 ounces of water cost 2/30 = 0.0677 dollar per ounce
First we need a point (x,y) : (A, 7)
<span>Now slope (from f'(A)) = 15 </span>
<span>Next, the equation (using point slope formula) </span>
<span>y - 7 = 15 (x -A) </span>
<span>y = 15 (x - A) + 7 </span>
<span>Now in the x spot we put 'A-.01' </span>
<span>y = 15 ( A - .01 - A) +7= 15(-.01) +7 = -.15+ 7 = 6.85
hope this helps</span>
Answer:
1600/49
Step-by-step explanation:
5 5/7 = 40/7
40/7 * 40/7 = 1600/49
Answer:
Depends
Step-by-step explanation:
All triangles have 3 sides no more no less Hope this helps