What Is the Answer To number 1 ?
1 answer:
Answer: 4 apples for $3.64
Step-by-step explanation:
The best buy is going to be the one that costs the least. To figure this out, you divide the number of apples by the price. (do not round)
4/3.64=1.09
9/8.01=1.23
14/12.43=1.12
24/21.12=1.13
As you can see, the 4 apples for $3.64 is the better choice since the number is the least.
You might be interested in
If Mr. Koppel only has $10.00 to spend on gas, and the gas is $1.49 a gallon. We will have to divide $10 into 1.49.
10 ÷ 1.49 = 6.7
So, Mr. Koppell will be able to buy 6.7 gallons of gas with his $10.00.
Hope this helps. :)
Answer:
Step-by-step explanation: to be honest i do not know
304.25 - 149 = 155.25
Now, how many songs can you buy with $155.25?
155.25 ÷ 1.15 = 135
So, you'll be able to buy 135 songs with the remainder of your earnings.
And that answers your question! :)
Answer:
a
Step-by-step explanation:
i plugged in each of the numbers to the equation
at 9 trips the bus costs 28 and train cost 25.5
It’s 4,366,813 km that’s the suns length