1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andrezito [222]
3 years ago
11

Analyze the diagram below and complete the instructions that follow.

Mathematics
1 answer:
umka2103 [35]3 years ago
8 0

Answer:

B. 4/5

Step-by-step explanation:

Sin = Opposite/Hypotenuse

Sin∠A = 8/10 = 4/5

You might be interested in
Input-Output<br> 3 27<br> 8 72<br> 9 81<br> 5 45<br> 4 <br> what is the answer for the 4 number?
Mkey [24]

Answer:

Try 36

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help please. Which point is shown in the graph
max2010maxim [7]
A. (-3,0)  thats the answer i have
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Nancy is knitting a scarf. It takes her 0.2 of an hour to knit each inch of the scarf. She wants the length of the scarf to be 6
ehidna [41]

Answer:

2 hours

Step-by-step explanation:

60 *20

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the mean for the following set of data?<br> 2,5, 7, 8, 11, 11, 12<br> 10<br> 11<br> 8
Yuri [45]
Add up all the numbers & divide by the number of numbers. That should give you the mean.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Does anyone know the answer??
dangina [55]

Answer:

Step-by-step explanation:

The answer A on 2021

4 0
2 years ago
Other questions:
  • A total of 120,000 votes were cast for 2 opposing candidates, Garcia and Pérez. If Garcia won by a ratio of 5 to 3, what was the
    10·1 answer
  • Four pounds of apples cost $1.56. What is the unit cost?
    8·1 answer
  • Line v passes through points (1, 17) and (9, 10). Line w is perpendicular to v. What is the slope of line w?
    10·1 answer
  • Can someone please help me
    14·1 answer
  • Please help me!!!
    7·1 answer
  • A study is performed in San Antonio to determine whether the average weekly grocery bill per five-person family in the town is s
    11·1 answer
  • 2. Find the midpoint of the segment with endpoints (1,4), (3,6)
    15·1 answer
  • What is the answer to the problem 16g +20h with the distributed property applied​
    12·2 answers
  • Combined 5 Z + 3 - 3 Z ​
    12·2 answers
  • Could someone please help me? Thank you and explain the work because I don’t get this
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!