1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ksivusya [100]
2 years ago
12

Need help with solving please

Mathematics
1 answer:
attashe74 [19]2 years ago
5 0

Answer:

x=8

Step-by-step explanation:

4 ^(1/2x) = 256

Rewriting 256 as a power of 4

4 ^(1/2x) = 4^4

Since the bases are the same, the exponents are the same

1/2x = 4

Multiply each side by 2

1/2x *2 = 4*2

x=8

You might be interested in
Due to fire laws, no more than 720 people may attend a performance at metro auditorium. The balcony holds 120 people. There are
valentina_108 [34]
So what's the question?
7 0
3 years ago
Please help me solve this!!!!!
gulaghasi [49]

Answer

Burger meal = $8 and Hot dog meal = $6

Step-by-step explanation:

Let's use "x" to represent burger meals and "y" to represent hot dog meals.

Garcia family:

3x + 4y = $48

Baker family:

6x + 2y = $60

We have to first compare both families' and then eliminate one of our common variables, either the "x" or "y".

3x + 4y = $48

6x + 2y = $60

Let's eliminate "x". To do this we can multiply "3x" by "-2" to get "-6x". This will cancel out "6x":

-2 (3x + 4y = $48) ...our new equation would be....

-6x - 8y = -$96

Now to add our two families' equations together...

-6x - 8y = -$96

+

6x + 2y = $60

=

- 6y = -$36

Divide both sides by "-6" to get "y" by itself.

y = $6

We now know the value of "y" <em>or </em>one hot dog meal. Next, we want to solve for "x", our variable for the hamburger meal... We will plug in our y value to help us...

3x + 4(6) = $48

3x + 24 = $48

We want to get our x by itself. First, we can subtract 24 from each side.

3x = $24

Then we will divided both sides by 3 to get x alone.

x = $8

To check our work we can plug in our values for both "x" and "y" to see if they add up to $48 and $60:

3(8) + 4(6) = $48

24 + 24 = $48

and...

6(8) + 2(6) = $60

48 + 12 = $60

8 0
3 years ago
What is the unit rate for 768.57 m 41.1 h
kondor19780726 [428]

Answer: 18.7 mph

Step-by-step explanation:

We want a unit rate where 1 is in the denominator, so we divide top and bottom by 41.1

***If you found my answer helpful, please give me the brainliest. :) ***

5 0
3 years ago
A group of 5 friends decides to rent a vacation house for a month. The monthly rent on the house is $2,250. If each friend pays
Gala2k [10]

Each friend pays $2250/5 = $450 per month as a shared resident.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help with 1 and 2 :)
nordsb [41]

Answer:

1. The domain for the number of fruit cups is 0 minimum and 20 maximum.

   [0 < x < 20].

2. [10 < y < 70]

Step-by-step explanation:

1. The domain is 0 to 20 because there are 20 people total who will each have a fruit cup

2. The range is $10 to $70 because the minimum price is $10 without any fruit cups and $70 when there are 20 fruit cups.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Olives garden is only 10 yd.² and the watermelon plants she wants to grow require 2.5 yd squared each how many watermelon plants
    13·1 answer
  • Solve and find answer
    8·1 answer
  • ASAP: What is: X + 6 = 4. I know its a negative but which number???​
    12·2 answers
  • 30 POINTS!!!
    14·2 answers
  • A company needs to package 2400 pencils. A box in the shape of a rectangular prism can hold 60 pencils. A cylindrical container
    12·2 answers
  • Please help this is for my geometry final i will appreciate it so much :)
    8·2 answers
  • Rolly's bicycle wheel has a diameter of 75 cm. What is the circumference of the wheel?
    9·1 answer
  • What to do with this question​
    8·2 answers
  • Which of the following is a correct interpretation of the expression 3 - (-5)?
    6·2 answers
  • Identify the recursive formula for the sequence -3, 9, -27, 81, ....
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!