1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
insens350 [35]
3 years ago
7

I = V/R make R the Subject formula​

Mathematics
2 answers:
viktelen [127]3 years ago
7 0

Answer:

R = V/I

Step-by-step explanation:

I = V/R

Multiply both sides by r

IR = V

Divide both sides by I

R = V/I

Ex:

2 = 6/3

3 = 6/2

If my answer is incorrect, pls correct me!

If you like my answer and explanation, mark me as brainliest!

-Chetan K

ycow [4]3 years ago
5 0
Answer:

R = V/I

Step-by-step explanation:

Let’s say that I = 8 v = 4 and r = ?

8 = 4/?

How would we solve for R?

Divide 4 by 8

R = 0.5

You might be interested in
The store is selling lemons at $0.56 each. Each lemon yields about 2 tablespoons of juice. How much will it cost to buy enough l
Nostrana [21]

Answer:

$6.72

Step-by-step explanation:

The store is selling lemons at $0.56 each. Each lemon yields about 2 tablespoons of juice.How much will it cost to buy enough lemons to make three  9-inch lemon pies, each requiring half a cup of lemon juice?

1 cup = 16 table spoon of juice

half a cup =  8 table spoon of juice

1 pie require half a cup of lemon juice. so 1 pie requires 8 tablespoon of lemon juice

Each lemon yields about 2 tablespoons of juice

2 times 4 = 8

So 4 lemon needed to make a pie

cost of 1 lemon = 0.56

cost of 4 lemons = 0.56 \cdot 4=2.24

cost of lemon for making 3 pie= 3 \cdot 2.24=6.72

4 0
3 years ago
If 2x = 3y + 11 and 2 to the power of x = 2 to the power of 4(y+1), determine the value of x + y
evablogger [386]

Z = -2

Y = 5

is your answer

7 0
3 years ago
What is the branch of mathematics that uses variables and operations?
Grace [21]

Answer:

Algebra

Step-by-step explanation:

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Which points in the scatter plot are outliers?
____ [38]
Its H and K.... they are the only 2 dots that are not in the close group
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is your sister’s total cost under each of the two plans?2. Suppose your sister doubles her monthly usage to 3,500 minutes a
chubhunter [2.5K]

Answer:

(1) The total cost under Plan A is <u>$92</u> and the total cost under Plan B is <u>$515</u>.

(2) The total cost under Plan A is <u>$92</u> and the total cost under Plan B is <u>$1,030</u>.

Step-by-step explanation:

<u><em>The question is incomplete, so the complete question is below:</em></u>

A\ cell \ phone \ company\  offers\  two \ different \ plans.

Plan\ A\ costs\ \$92\ per\ month\ for\ unlimited\ talk\ and\ text.\ Plan\ B\ costs \ $0.20\ per\ minute\ plus\ \$0.10\ per\ text\ message\ sent.You\  need \  to\   purchase \  a \  plan \  for\   your \  14-year-old \  sister.Your\  sister\  currently \ uses\  1,750 \ minutes\  and \ sends\  1,650 \ texts\  each \ month.(1) What\  is\   your \  sister's\   total\   cost\   under \  each\   of\   the\   two\   plans?

(2) Suppose\  your\  sister\  doubles\  her\  monthly\  usage \ to\  3,500\  minutes \ and\  sends\  3,300 \ texts.What \ is \  your  \ sister's \  total \  cost \  under \  each \  of  \ the \  two \  plans?

Now, to find (1) total cost for each of the two plans. (2) Total cost under each of the two plans, if sister doubles her monthly usage to 3,500 minutes and sends 3,300 texts.

<h3>(1) </h3>

As, the Plan A is for unlimited talk and text

Cost of the Plan A = $92.

<u><em>Now, to find the cost under Plan B:</em></u>

According to question:

Rate of call per minute is $0.20 and per text is $0.10.

Calls she uses currently is 1,750 minutes and text 1,650.

<u><em>So, to get the cost of Plan B:</em></u>

0.20\times 1750+0.10\times 1650

=350+165

=515.

Thus, Plan B costs $515.

<h3>(2)</h3>

<u><em>Now, to get the total cost as, sister doubles her monthly usage to 3,500 minutes and sends 3,300 texts.</em></u>

As, the Plan A is same in both cases and is for unlimited text and calls.

So, cost of Plan A = $92.

As, the monthly usage is double.

Calls in minutes are 3,500.

Texts are 3,300.

<u><em>Now, to get the total cost under Plan B:</em></u>

0.20\times 3500+0.10\times 3300

=700+330

=1030.

Hence, the cost of Plan B = $1,030.

Therefore, (1) The total cost under Plan A is $92 and the total cost under Plan B is $515.

(2) The total cost under Plan A is $92 and the total cost under Plan B is $1,030.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you solve x+2a=16+ax-6a ?
    11·1 answer
  • Enter the answer.<br> What is ??
    12·1 answer
  • If u can't see, 2 is 1/5, 2/3, 5/8....... 3 is 1/2, 2/5, 6/10........ 4 is 4/6, 7/12, 5/10 and 5 is 1/4, 5/8, 1/2 and the Instru
    11·2 answers
  • Find the greatest common factor of 50 and 15.
    10·2 answers
  • Find all solutions in the interval [0,2π) of the equation.
    10·1 answer
  • Need help pls help<br> :D
    14·2 answers
  • Help please!<br> Evaluate the following expressions using the Order of Operations.
    9·1 answer
  • 26/13 = r/39, Solve each Proportion.
    7·1 answer
  • Question 9
    6·1 answer
  • Find the distance between each pair of points
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!