1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wariber [46]
3 years ago
15

josue bought 7 pounds of pretzels at a local wholesaler for $16.80. his friend ricardo bought 5 pounds of pretzels at the superm

arket for $12.75. Ricardo thinks he got the better deal because $12.75 is less than $16.80. Is Ricardo's reasoning correct? Explain why or why not.
Mathematics
1 answer:
Anuta_ua [19.1K]3 years ago
3 0
(josue) 16.8/7 = $2.4 per lb
(ricardo) 12.75/5 = $2.55 per lb

ricardo is incorrect because if you solve for the price per pound ( price/amount ), josue paid $2.40 for each pound of pretzels while ricardo paid $2.55 per pound. ricardo ended up paying more.
You might be interested in
11. There are a total of 30 puzzle pieces. Three
natulia [17]

Answer: 2

Step-by-step explanation:

5-3=2

30-5=15

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A recipe called for 2/9 cup of chopped tomatoes and 4/7 cup of diced tomatoes. In total how many cups of tomatoes did the recipe
kolbaska11 [484]
50/63

You add them

.....
........


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A painter leans a 13ft ladder against a house. The base of the ladder is 5ft from the house. How high on the house does the ladd
lakkis [162]

Answer:

13,92838827718412‬ft

Step-by-step explanation:

a² + b² = c²

a = 13ft

b = 5ft

169 + 25 = 194

c = √194

c = 13,92838827718412‬ft

6 0
4 years ago
Draw a double number line to solve the following rate problem.
IgorLugansk [536]
The ratio here is

  3/4 cup milk                                          6 cups milk
--------------------    Now equate this to    -----------------
 1 beaten egg                                                x

Solving this equation, (3/4)x = 6, and x = 8 (eggs)   (answer)


Check:  Note that 3/4    /    1    =   6  /   8
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The town of Madison has a population of 25000 The population is increasing by a factor of 1.12 each year.
Fudgin [204]

Answer:

P(t) = 25,000*1.12^t

Step-by-step explanation:

The populational growth is exponential with a factor of 1.12 each year. An exponential function has the following general equation:

y(x) = ab^x

Where 'a' is the initial population (25,000 people), 'b' is the growth factor (1.12 per year), 'x' is the time elapsed, in years, and 'y(x)' is the population after 'x' years.

Therefore, the function P(t) that models the population in Madison t years from now is:

P(t) = 25,000*1.12^t

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the product 6.43×0.07
    15·1 answer
  • Please help me I'm confused
    6·1 answer
  • Solve for d in the following equation: c(ad) + x = bd + ad(yz)
    14·1 answer
  • If Thomas wants a volume of 12 in3, what size does the cutout need to be? What would be the dimensions of this box?
    5·1 answer
  • Given A = {(1, 3)(-1, 5)(6, 4)}, B = {(2, 0)(4, 6)(-4, 5)(0, 0)} and C = {(1, 1)(0, 2)(0, 3)(0, 4)(-3, 5)}, answer the following
    15·1 answer
  • Create and solve a story problem about the runner who is training for a race include at least one fraction in your story
    8·1 answer
  • Solve by elimination 8x-6y=-20 -16x+7y=30
    13·1 answer
  • There are 30 red marbles, 16 blue marbles, and 14 green marbles in a jar.
    7·1 answer
  • X= -7 <br> x+8y=1 solve by substitution
    11·1 answer
  • (DESPERATE PLEASE HURRY)<br> question down below<br> please show the work
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!