1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wariber [46]
2 years ago
15

josue bought 7 pounds of pretzels at a local wholesaler for $16.80. his friend ricardo bought 5 pounds of pretzels at the superm

arket for $12.75. Ricardo thinks he got the better deal because $12.75 is less than $16.80. Is Ricardo's reasoning correct? Explain why or why not.
Mathematics
1 answer:
Anuta_ua [19.1K]2 years ago
3 0
(josue) 16.8/7 = $2.4 per lb
(ricardo) 12.75/5 = $2.55 per lb

ricardo is incorrect because if you solve for the price per pound ( price/amount ), josue paid $2.40 for each pound of pretzels while ricardo paid $2.55 per pound. ricardo ended up paying more.
You might be interested in
Enter the equation of the circle described below.<br> Center (3, -2), radius = 5
coldgirl [10]
The equation of a circle is <em>(x-h)^2+(y-k)^2=r^2</em>, where <em>(h,k)</em> is the center and <em>r</em> is the radius. Our equation will be (x-3)^2+(y+2)^2=25 (remember to always square the radius).

:)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many times larger is 3.172 x 106 than 2.44 x 105?
ycow [4]

Answer: 2 times larger.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Divide $800 between kofi and kweku so that kofi gets three times what kweku gets
AfilCa [17]

Answer:

600 and 200

Step-by-step explanation:

kofi  : kweku     is   3 :1

   so Kofi gets   3 out of ( 3 +1)  = 3/4 of 800  = 3/4 * 800 = 600

         kweku get s the rest   800- 600 = 200  

6 0
11 months ago
John had 2/3 of his homework complete, Sarah had 5/10, Alex 7/8, and Michelle 1/2. Who competed the most of the homework assignm
ozzi
Alex definitely had the most work done between all of them
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the x intercepet
Pepsi [2]

Answer:

7.5

Step-by-step explanation:


5 0
3 years ago
Other questions:
  • What property of addition is shown in the following number sentence?Explain
    8·1 answer
  • Suppose that it costs ​$25 to place a classified advertisement in the​ newspaper, plus ​$3 for each line. Then the cost to place
    14·1 answer
  • Solve:<br> 1. (12+a) / 47 = - 18
    13·2 answers
  • What is two equivalent fraction of 45/60
    6·2 answers
  • What is the value of 7.6a + 16.2c, when a = -6 and c = -4?
    8·2 answers
  • How do you find the surface area of a pyramid
    11·1 answer
  • Meg brought 2 magazines and 3 sodas and spent between $30 and $5. Each magazines costs the same amount. Each soda cost the same
    10·1 answer
  • Question 2 (2 points) Which point is the intersection of the graphs of this system of equations? 6x + 2y = -4 3x +2y = 8
    9·1 answer
  • What is the variable in 3.2x + 5.1x = 41.5
    9·1 answer
  • Calculus - need work shown
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!