1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Shkiper50 [21]
3 years ago
7

Read the following problem: "Find the number, if the sum of 9 and a half a number equals 35." Which of the following translation

s is correct?
9 + x + 2 = 35
9 + 2x = 35
9 +35 = 2x
None of these choices are correct.
Mathematics
1 answer:
Lapatulllka [165]3 years ago
6 0
Answer:

None of these choices are correct.

Step-by-step explanation:

Because half a number that will equal 35 would look like x/2 = 35

Therefore, none of the choices are correct

You might be interested in
Destiny paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday party. What is the unit cost for each cupcake?
balandron [24]

Answer:

The unit cost for each cupcake is .55 or 55 cents

Step-by-step explanation:

6.60 divided by 12 is .55  so therefore, your answer is .55 have a great day hopes this helps :)

4 0
3 years ago
rayan and her husband have 8 nieces 9 nephews 6 cousins 3 aunts and 5 uncles how many ways could just the nieces stand in line t
MakcuM [25]

Answer:

8! or 456 ways

Step-by-step explanation:

8 x 7 x 6 x 5 x 4 x 3 x 2 = 456

5 0
3 years ago
4-x suare= -16 what is the answer
Snowcat [4.5K]

4-x^2=-16\\\\
x^2=20\\\\
x=\sqrt{20} \vee x=-\sqrt{20}\\\\
x=2\sqrt5 \vee x=-2\sqrt5

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is m Help Please
olga_2 [115]
I don't know I forgot
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the simple interest on a P10500 loan at 20% for two years. (show
Anni [7]

Answer:

P4200

Step-by-step explanation:

SI=PRT/100

P=Principal which is P10500

R=Rate which is 20%

T=Time which is 2 years

So SI= 10500×20×2/100

=P4200

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Help me please I got a lot to do​
    5·1 answer
  • What expression could i use for the question denise earns $30 an hour. she works 40 hours per week
    8·2 answers
  • List all possible rational roots!!! HELP PLEASE!!! <br> A-B-C-D?
    15·1 answer
  • Nicole wants to buy a pair of jeans. The original cost of the jeans is $42.50 and he markup is 10 percent. How much will she hav
    8·1 answer
  • The marked price of a cellphone is $140 after a markup of 25%. Calculate i.) the cost price for this phone. [2]
    12·1 answer
  • Answer the question below please, I need help.
    10·2 answers
  • A​ sparkling-water distributor wants to make up 200 gal of sparkling water to sell for $ 5.00 per gallon. She wishes to mix thre
    7·1 answer
  • 3/5+1/4=<br> pls help !!!!!
    12·1 answer
  • 7. QR =<br> 8. Z<br> P<br> 24x - 2<br> Q 6x +14 R<br> 102<br> -&gt;
    15·1 answer
  • Which sequence of transformations map rectangle A to rectangle B ?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!