1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Darya [45]
2 years ago
11

For 32 = 5X + 2, what is the first step in solving for X?

Mathematics
1 answer:
nikitadnepr [17]2 years ago
4 0

Answer:

-2 from both sides

Step-by-step explanation:

32=5x+2

-2        -2

________

30=5x

__=__

5      5

6=x

You might be interested in
A baker uses 1.5 tsp of vanilla extract in each cake. how much vanilla extract in liters should the baker order to make 800 cake
aleksandrvk [35]

1.5 tsp x 800 cakes = 1200 tsp.

 1 tsp = 5 ml

1200 x 5 = 6000 ml

1 ml = 0.001 liter

6000 x 0.001 = 6 liters

8 0
3 years ago
What is the sum, product of <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=2%20%7Bx%7D%5E%7B2%7D%20%20%2B%203x%20%3D%200" id="TexFormula1
spin [16.1K]
I believe the sum of the root is: -3/2
And the product of the root is: 0

I hope this helps and have a great week :)
3 0
2 years ago
Maria put 18 crayons in 3 different baskets. She put the same number of crayons in each basket. How many crayons did Maria put i
allochka39001 [22]
54 i believe

explanation: if you put 18 crayons in 3 baskets each it’s gotta b 54
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Name the property that justifies each statement (pic included)
Degger [83]

Answer:

5) Division property

6) Transitive property of congruence

3 0
3 years ago
Out of 28 cookies, 3/4 are chocolate chip. How many cookies are chocolate chip?
Leviafan [203]

21 out of 28 cookies are chocolate chip

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • An independent random sample is selected from an approximately normal population with an unknown standard deviation. Find the p-
    6·1 answer
  • Can you please explain?
    15·1 answer
  • NEED DONE NOW!!!!!!
    8·2 answers
  • Help I don’t understand number 18 I wrote the equation but I need help solving it the equation is 13 n - 1.50= 35.50
    10·1 answer
  • Find the volume and surface area of each figure.
    15·1 answer
  • An 8-pack of candy bars costs $7.28. What is the unit price?<br> plz help
    13·1 answer
  • Which of the equations below could be the equation of this parabola? (0, 0) A. x= - 1 / 4y² B. x=-1/4x2 C. x=1/4y2 D. x=1/4x2​
    11·1 answer
  • 220-450+9 <br>Will mark brainliest ​
    9·1 answer
  • You have two credit cards, A and B. Card A has a balance of $689.33, and Card B has a balance of $854.4. The minimum monthly pay
    7·1 answer
  • Type your answer into the box,
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!