1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Contact [7]
2 years ago
14

Factorize: 7xyz + 21x^2 y​

Mathematics
2 answers:
ad-work [718]2 years ago
5 0

Answer:

7xyz + 21 {x}^{2} y

factorise out 7, x and y:

= 7xy(z + 3x)

Helga [31]2 years ago
4 0

Answer:

\huge\boxed{\sf 7xy (z + 3x)}

Step-by-step explanation:

\sf 7xyz +21x^2y\\\\H.C.F. = 7xy\\\\Hence, \ Take \ 7xy \ as \ common\\\\= 7xy (z + 3x)\\\\\rule[225]{225}{2}

Hope this helped!

<h3>~AH1807</h3><h3>Peace!</h3>
You might be interested in
What was the purpose of the Pendleton Act?
Amiraneli [1.4K]

The act was signed into law by President Chester A. Arthur.

7 0
2 years ago
Four friends went to a concert and paid $12 total for parking and $x per ticket. The expression $4x + $12 represents the total c
Sever21 [200]

Answer:4

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Find the x intercept of the equation 6x - 2y = 24
jok3333 [9.3K]

Answer:

23

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLZ HELP WILL GIVE BRAINIEST 20 POINTS!!!!!
luda_lava [24]

the answer is y=22.000

3 0
3 years ago
For f(x)=4x+1 and g(x)=x^2-5,find(f•g)(4)
RoseWind [281]

Answer:

(f•g)(4) = 45

Step-by-step explanation:

f(x)=4x+1

g(x)=x^2-5

(f•g)(x) = 4(x^2 -5)+1

(f•g)(4) = 4(4^2 -5)+1

(f•g)(4) = 4(16-5)+1

(f•g)(4) = 4(11)+1

(f•g)(4) = 44 + 1

(f•g)(4) = 45

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The triangle and the trapezoid have the same area. Base b2 is twice the length of base b1. What are the lenghts of the bases of
    10·1 answer
  • WILL BRAINLY4/8*3/6 JUST ANSWER CORECTLY AND EXPLAIN
    9·1 answer
  • You talk to a friend who lives in a different state. She tells you that today it is 12° below zero where she lives. You tell her
    11·2 answers
  • Express your answer in scientific notation 9.3x107-3.4x106
    15·1 answer
  • —5(-x+1)-3-1=-12<br> Help
    10·2 answers
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • If a bag contains 12 apples, 4 bananas, and 8 oranges, what is the part-to-whole ratio of apples to all fruit?
    15·1 answer
  • 2x + 2= -3<br> What is the answer
    10·2 answers
  • Five pounds of cherries cost $14.95. Write and solve an equation to determine how much each pound of cherries costs.
    12·2 answers
  • WHAT IS 0,33 = AS A FRACTION
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!