Answer:
B
Step-by-step explanation:
The second one!!!
Answer: I think it would costs $34.50 for 7.5 lbs of walnut
Step-by-step explanation: <u><em>I HOPE THIS HELPS :)</em></u>
Answer:
Step-by-step explanation:
a. Find the unit rate, or how many miles they traveled in one hour, by dividing:

b. Now that we know how fast they were going, we can use it in either a proportion or in the d = rt equation. For the proportion set up, put miles on the top and hours on the bottom and solve for the unknown:
and cross multiply to solve for x:
56x = 728 so
13 hours.
Now use the d = rt equation:
728 = 56t so
t = 13 hours
Answer:
He can lift 160 pounds
Step-by-step explanation:
125 (from last year) + 35 (more pounds) = 160 (total pounds)
125 + 35 = 160