1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vodomira [7]
3 years ago
9

Josh rents a kayak at a nearby state park. He pays a one-time rental fee of $12.50 plus an additional $3.75 for each hour he spe

nds in the water. How much did Josh spend if he was on the river for 4 1/3 hours a day?
Mathematics
2 answers:
adelina 88 [10]3 years ago
7 0

Answer:

$28.75

Step-by-step explanation:

$12.50 + ($3.75 x 4) = ?

3 3/4 x 4 1/3

15/4 x 13/3 --> 5/4 x 13/1 = 65/4

65/4 can be simplified to $16.25

$12.50 + $16.25 = $28.75

Alex_Xolod [135]3 years ago
4 0
12.99+3.75x4.5=29.87
You might be interested in
Suppose a bus arrives at a bus stop every 35 minutes
Ratling [72]

Answer:

3/7

Step-by-step explanation:

The probability of at least is 1 - the probability of at most

P(at least x) = 1 - P(at most x)

The given is:

1. A bus arrives at a bus stop every 35 minutes

2. You arrive at the bus stop at a random time

3. You will have to wait at least 20 minutes for the bus

∵ The bus arrives at a bus stop every 35 minutes

∵ You arrive at the bus stop at a random time

∵ You will wait at most for 20 minutes for the bus

∴ P(at most 20 minutes) =

∵ P(at least 20 minutes) = 1 - P(at most 20 minutes)

∴ P(at least 20 minutes) = 1 -

∴ P(at least 20 minutes) =

- Simplify the fraction by divide up and down by 5 and you will get your answer!

please mark me brainliest!

5 0
3 years ago
You want to buy birthday hats, cards, and teddy bears for your best friends birthday party. You buy the products for wholesale p
Naya [18.7K]

Answer:

I will create a five by four matrix to indicate the costs of the products.  The matrix will have five vertical columns and four horizontal rolls.  The vertical columns will show the product categories and the total costs for all the products and decorations.  The horizontal rolls will show the product costs, the decoration costs, and the total costs for each product category.

The size and shape of the matrix will be 5 by 4 with squared boxes.

Step-by-step explanation:

Products/Costs         Hats         Cards      Teddy    Total Costs

Product costs           $2.50       $0.90       $3.10        $6.50

Decoration costs      $1.50       $0.60        $1.70        $3.80

Total costs               $4.00        $1.50       $4.80       $10.30

6 0
3 years ago
Interpret the 2 expressions below without evaluating them. 19-(6+6) and 19-6+6
dybincka [34]
8, 9 you basically just evaluate the equation in the parentheses 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If you had to split a cake in 4th's what would you use​
Zolol [24]

Answer:

as a fraction 1/4 as a decimal .25

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What do you do? Is this correct?
hodyreva [135]

you should put 19 in the tens box and the bottom one is correct

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the distance between the points: (3, 2) and (9, 7)
    14·1 answer
  • What is the value of the expression below when x = 3?<br> 10x2 – 7x + 10
    9·1 answer
  • Evaluate x/y + 3z^2 for x= 2/3, y= 6/7, and z=3
    9·2 answers
  • Solve similar triangles (advance)​
    7·1 answer
  • Walmart is selling 24 bars Gatorade for $8.44 what is the price per bottle​
    10·2 answers
  • What is problem 25 please help!!
    5·1 answer
  • Your parents allow you to have Internet access on your cell phone as long as you prepay the bill. If your bill is $17.50 per wee
    13·1 answer
  • . If F, G, and H are the midpoints of the sides of ∆CDE, FG = 9, GH = 7, and CD = 24, find each measure.
    8·1 answer
  • Spinning an odd number and flipping heads.
    12·1 answer
  • Pls help me ASAP and ill give brainliest
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!