1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vodomira [7]
3 years ago
9

Josh rents a kayak at a nearby state park. He pays a one-time rental fee of $12.50 plus an additional $3.75 for each hour he spe

nds in the water. How much did Josh spend if he was on the river for 4 1/3 hours a day?
Mathematics
2 answers:
adelina 88 [10]3 years ago
7 0

Answer:

$28.75

Step-by-step explanation:

$12.50 + ($3.75 x 4) = ?

3 3/4 x 4 1/3

15/4 x 13/3 --> 5/4 x 13/1 = 65/4

65/4 can be simplified to $16.25

$12.50 + $16.25 = $28.75

Alex_Xolod [135]3 years ago
4 0
12.99+3.75x4.5=29.87
You might be interested in
The softball team is selling hats. John bought 3 for $24.00. Stacey bought 5 for $40.00. Jim bought 2 for $16.00.
iren2701 [21]

The value of the hats bought by John, Stacey, and Jim are $8 per hat. This shows a proportional relationship.

<h3>What is a proportional relationship?</h3>

It should be noted that a proportional relationship is one where it van be expressed as y = kx.

In this case, John bought 3 for $24.00. This will be:

= $24 / 3

= $8 per hat

Stacey bought 5 for $40.00. This will be:

= $40 / 5

= $8 per hat

Jim bought 2 for $16.00. This will be:

= $16/2

= $8 per hat

Therefore, it's a proportional relationship.

Learn more about proportional relationship on:

brainly.com/question/12242745

#SPJ1

8 0
1 year ago
Graph <br> f(x) = (x - 1) (x + 4)?
klemol [59]

Answer:

graph

Step-by-step explanation:

graph shown

intersected large curve

3 0
3 years ago
There are six muffins in a package. How many packages will be needed to feed 48 people if each person has two muffins
lawyer [7]
4 because 48 divided 2 equals 24 adn 24 divided by 6 equals 4
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are three ways to get 256 using exponents
Nastasia [14]

recall from the previous posting, 2⁸ = 256, so that's one way to represent it.

now, another way hmmm


\bf 2^8\implies 2^{2\cdot 4}\implies (2^2)^4\implies (4)^4\implies 4^4&#10;\\\\\\&#10;\stackrel{\textit{yet another way}}{2^8\implies 2^{4\cdot 2}}\implies (2^4)^2\implies (16)^2\implies 16^2

5 0
3 years ago
Nancy had 333 dollars to spend on 9 books. After buying them she had 18 dollars. How much did each book cost ?
MissTica

Answer:

35 dollars

Step-by-step explanation:333-18=315 dollars

315/9=35 dollars for each book

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Paula bought an Apple music subscription for a year. She paid $144. Paula wanted to find the price, p, of the subscription each
    12·1 answer
  • I put this but idk how to do it
    5·1 answer
  • I NEED HELP ASAP !!!!!!!!!!
    10·2 answers
  • PLEASE HELP
    9·1 answer
  • 10. Represent Real-World Problems Describe a real-world situation that
    10·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=y%3D%20f%28x%29%20%3D%20e%5E%7B2x%5E%7B2%7D%20%2B3x-1" id="TexFormula1" title="y= f(x) = e^{2x
    13·1 answer
  • The question is on the sheet ​
    13·2 answers
  • I need help on this please help
    6·1 answer
  • -5 3/4 - 3 1/2 i need helppp please quickly please
    7·2 answers
  • Geometry please help (pentagons)
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!