1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
attashe74 [19]
2 years ago
15

Classify the polygons by the number of sides. Tell whether the polygons are equilateral, equlangular, or regular. Explain your r

easoning.

Mathematics
1 answer:
Rainbow [258]2 years ago
8 0

Answer:

  1. regular as well as equiangular
  2. equilateral
  3. equiangular as well as regular

You might be interested in
What is the value of y?
VikaD [51]

The answer is 57 because using remote angles theorem you get the largest angle equals to 66 degrees but you are not done yet you have to subtract 66 from 180 because of sum of angles in a triangle so you get 114 degrees and since you have an isosceles triangle you have to divide by two to get y so y = 57 degrees

5 0
3 years ago
A 6-pack of batteries cost $10.50.what is the unit price
IRINA_888 [86]

Answer:

Unit price = $1.75

Step-by-step explanation:

In order to determine the unit price of the batteries, divide the $10.50 total price for the 6-pack of batteries by 6:

$10.50 ÷ 6 = $1.75

Therefore, the unit price of each battery is $1.75.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
2. Determine if the expressions are equivalent by comparing the models.
Ksju [112]

Answer:

answer 4 y +rdcmeint or 67456

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Dean is ready to buy a new car. He has $24,000 to spend. The sales tax where he lives is 6%. He put his research on car prices i
mixer [17]
The most expensive car Dean can buy is the <span>4-door hatchback.
</span>
22500 x .06 = 13501350 + 22500 = 23850
<span />
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Someone pls help!!!!
Ray Of Light [21]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If you could buy one bulb of elephant garlic for $2 than how amy can you buy with $8
    13·1 answer
  • a car travels 360 kilometers in 5.2 hours (with a constant speed). How much time will it take traveling 291.6 kilometers?
    8·1 answer
  • Triangles ABC and DEF are similar triangles. What are the lengths of the unknown sides? Question 10 options: A) DE = 24 yd.; EF
    10·1 answer
  • P varies inversely with x. If P = 14 when x= 16, find the value of P when x = 21.
    11·1 answer
  • Identify the correlation you would expect to see between the population of a city and the number of homes in the city?
    8·1 answer
  • Which values are solutions to the inequality below? 
    6·1 answer
  • 0.0000672 in standard form?​
    9·1 answer
  • Which statement is false?
    11·1 answer
  • The sum of 9/26 and -4/13
    10·1 answer
  • According to the graph, what is the value of the constant in the equation
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!