Answer:
Option A) Inside the circle
Step-by-step explanation:
step 1
Find the radius of the circle
we know that
The radius is equal to the distance from the center to any point on the circle
the formula to calculate the distance between two points is equal to

we have
A(-5,-8),M(-1,-3)
substitute the values



step 2
Find the distance from the center to point V
we know that
If the distance from the center to point V is equal to the radius, then the point V lie on the circle
If the distance from the center to point V is less than the radius, then the point V lie inside the circle
If the distance from the center to point V is greater than the radius, then the point V lie outside the circle
we have
A(-5,-8),V(-11,-6)
substitute in the formula



so

The distance from the center to point V is less than the radius
therefore
The point V lie inside the circle
Hope that helped :)
Answer:
<h2><u>Toothpaste</u></h2>
Smiles = $0.215 per ounce
Tartar Free = $0.2075 per ounce
Bright = $0.19875 per ounce
I will buy Bright because it is the cheapest.
<h2><u>Sunscreen Lotion</u></h2>
Bronze Smart = $0.23625 per ounce
Ray Block = $0.25 per ounce
Healthy Glow = $0.3725 per ounce
I will buy Bronze Smart because it is the cheapest sunscreen here.
<h2><u>Deodorant</u></h2>
Fresh = $0.29875 per ounce
Clean Scent = $0.259 per ounce
Spring = $0.24833333333 per ounce
I will buy Spring because it costs less than the other deodorants.
Step-by-step explanation:
divide the cost by the ounces and you will get the cost per ounce
Have a nice day! :-)
Step-by-step explanation:
2y+9= 4
2y=-5
y=-5/2
y= -2and 1/2