1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Blababa [14]
3 years ago
6

A math textbook has 900 pages. The teacher had covered 312 pages in the first form and 289 pages in the second form. The teacher

needs to cover the entire textbook in the third form. How many pages of the textbook had the teacher covered in the first and second form altogether? And how many more pages left does the teacher need to cover in the third form?
Mathematics
2 answers:
Yuliya22 [10]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

The teacher needs to cover 299 pages in the third form. And the teacher already covered 601 pages in the first and second.

Alex Ar [27]3 years ago
5 0

Answer:

312 + 289 = 601 in total of 1st and 2nd form

3rd from page = 900-601 = 299.

Vote me

You might be interested in
Divde 3/4÷5/7 what was the error 5/7÷3/4=5/7*4/3=20/21
Setler79 [48]

instead of changing the 5/7 u change the 3/4

7 0
3 years ago
What is 5/6 plus 2 1/8. Thank you
Alecsey [184]
2 47/56
hope this helped

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the coordinates of the y-intercept in the equation Y=2×-2? (,)​
Mekhanik [1.2K]

Answer:

(0,-2)

Step-by-step explanation:

y = 2x-2

This is in the form

y= mx+b where m is the slope and b is the y intercept

y =2x + -2   where 2 is the slope and -2 is the y intercept

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the ratio as a fraction in simplest form, with whole numbers in the numerator and denominator.
alexandr402 [8]
2/7 is the correct answer


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which represents the dimensions of the rectangular park?
mojhsa [17]
I’m guessing b not sure
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Connor earns money walking dogs. He made a graph showing the amounts, in dollars, he has earned for different lengths of time, i
    14·2 answers
  • Combining like terms .890.45c+c−0.89?
    8·1 answer
  • A crayon company sells a pack of wax crayons for $5. there are 10 crayons in each pack. what is the unit price of the crayons?
    13·2 answers
  • VOTING BRAINLIEST!!!!
    12·2 answers
  • What is the solution to the equation below? Write your answer as an improper fraction.
    5·2 answers
  • The difference of a number and 6 is the same as 5 times the sum of the number and 2. What is the number?
    12·1 answer
  • 1. 20% of what number is 18?
    11·1 answer
  • Julie is roller skating. She can skate 16 mile in 2 minute. What is Julie's rate in miles per minute?
    11·2 answers
  • How do i solve this question?
    15·2 answers
  • If the graph of an inverse passes the ______, you know that the inverse is a function
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!