Answer:
The area of the triangle is six square metres.
Step-by-step explanation:
The area of the triangle is half the area of the rectangle that it fits in. This one is particularly simple, as it's a right triangle and we're given its width and height, so it's area is:
w × h ÷ 2
= 3 × 4 ÷ 2
= 3 × 2
= 6
Answer:
$5.31/lb
Step-by-step explanation:
Since 4 pounds cost $21.25, 1 pound of strawberries will cost 21.25 / 4 ≈ 5.31, therefore, the unit rate is $5.31/lb.
Answer:
a) Time in terms of AM or PM: Binary, qualitative and nominal (binary attributes are considered nominal)
b) Brightness as measured by a light meter: Ratio, quantitative and continuous.
c) Brightness as measured by people's judgments: Discrete, qualitative and ordinal (assuming they're chosen discretely)
d) Angles as measured in degrees between 0 and 360: Ratio, quantitative and continuous.
e) Bronze, Silver, and Gold medals as awarded at the Olympics: Qualitative, discrete and ordinal.
f) Height above sea level: Quantitative, continuous, ratio/interval (depending if it's seen as an arbitrary origin).
its 1/3 of the length of its body