1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANEK [815]
2 years ago
11

Simplify 5(y + 6) + 15y​

Mathematics
1 answer:
KATRIN_1 [288]2 years ago
7 0

Answer:

<h3><u><em>20y + 30</em></u></h3>

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find f(6) if f(x) = x^{2} ÷ 3 + x.
Papessa [141]
6^2 is 36. / 3 makes 12. 12+6 is 18. final answer, most likely 18.
8 0
3 years ago
Two kilograms of ground cinnamon is packaged into bags containing 38 g each . There will also be some cinnamon left over . How m
Kobotan [32]

Answer:

52

Step-by-step explanation:

2 kg is the same as 2000 g.

2000 g / 38 g = 52.6

There will be 52 bags (with some cinnamon left over).

5 0
3 years ago
Trisha bought a pair of shoes for $40 and a blouse for $35. Trisha's purchases are subject to a sales tax rate of 8.75%. Includi
Margarita [4]
$40+$35=$75
75/100*8.75=6.5625
6.5625+75=81.5625
                  approximately equal to $81.56
5 0
3 years ago
How do you put y=x+5 in a linear function?
aksik [14]
I believe what you are wanting is f(x)= x+5.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The table shows the price of apples in the local market. What is the cost of 12 pounds of apples? Apples (pounds) Price (dollars
MAXImum [283]
Lbs :       4, 8, 12, 16
cost :     6, 12, ?, 24

12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the square root of 1​
    5·2 answers
  • What is the coefficient of the y-term in the expression 4x+5xy+2y
    12·1 answer
  • Compare 3 x 10^4 and 6 x 10^3
    7·1 answer
  • Find the sum of the given vectors and illustrate geometrically. [-2,-1],[5,7]
    11·1 answer
  • 7. Larry has $389.00. A DVD player costs $97.00, and he can purchase used movies for $11.55 each. What is
    11·2 answers
  • Find the equation of the linear function represented by the table below in slope
    5·1 answer
  • Borox is loading a freight elevator with 12 boxes: 4 small, 5 medium, and 3 large. A small box and medium box together weigh 20
    7·1 answer
  • What is the slope between (-12,-18) and (9,19)
    6·1 answer
  • The Math Club is baking pies for a bake sale. The fruit-pie recipe calls for twice as many peaches as nectarines. If it takes a
    8·1 answer
  • Equation:-<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=x%20%2B%205%20%3D%205%20-%200%20-%206%20%2B%202" id="TexFormula1" title="x + 5 =
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!