Answer:
Some Facts about lines (1) For non vertical line L, if L passes a point (x0,y0) with slope m, then an equation of line L is y − y0 = m(x − x0). (2) If a non vertical line L passes through distinct points (x1,y1) and x2(y2), then the slope of L is m = y2 − y1 x2 − x1 . x a + y b = 1.
Step-by-step explanation:
Answer:
1) D
2) D
Step-by-step explanation:
1. Use 360 - x˚ - y˚ - 117˚ - 62˚
2. Recognize that 1) can be either 62 or 63
3. Plug either number into x to get y
4. y = 118 when x = 63
Answer:
b/c
Step-by-step explanation:
Sin B = opposite side/ hypotenuse = AC/AB
Answer:
<h3>3 pounds for $1.05 is better since it is 35 cents a pound as opposed to 39 cents a pound for the other product.</h3>
Step-by-step explanation:
We need to find the unit rate. This found by dividing the price by the number of bananas so we get the price for 1 pound of bananas.
$1.97/5 = $0.39
$1.05/3 = $0.35
<h3>3 pounds for $1.05 is better since it is 35 cents a pound as opposed to 39 cents a pound for the other product.</h3>