1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mashutka [201]
3 years ago
15

Plz show your work

Mathematics
2 answers:
andrew11 [14]3 years ago
5 0

Answer:

9/5 (-8) > = F > = 9/5 (157)

Step-by-step explanation:

A. -40>= 5/9F - 32

-40+32>= 5/9F

9/5(-8) >= F

B. 125 <= 5/9F - 32

125+32 <= 5/9F

9/5(157) <= F

9/5 (-8) >= F >= 9/5 (157)

leonid [27]3 years ago
3 0

Answer:

  • Negative forty is less than five ninths times the quantity F minus thirty two.
  • Five ninths times the quantity F minus thirty two is less than one hundred twenty five.

Step-by-step explanation:

<u>Conversion equation:</u>

  • C = 5/9*F - 32

<u>We need to convert this inequality:</u>

  • -40C < T
  • T < 125C

<u>Replace T with the expression above:</u>

  • -40 <  5/9*F - 32 or 5/9*F - 32 < 125

Correct choice is C

You might be interested in
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%7By%7D%5E%7B2%7D%20%2B%20%5Cfrac%7B3y%7D%7B2%7D%20%3D%20%5Cfrac%7B27%7D%7B2%7D%20" id="TexFor
Grace [21]

Answer:

Solve the equation for y by finding a, b, and c

of the quadratic then applying the quadratic formula.

Exact Form:

y = 3,−9/2

Decimal Form:

y = 3,−4.5

Mixed Number Form:

y = 3,− 4 1/2

Step-by-step explanation:

branliest pls

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the unit price of a 3-pack of bottled juice for$6.75. how much does 1 bottle cost.​
Olin [163]

Answer:

the answer is 2.25

Step-by-step explanation:

you divide 6.75÷ 3

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The tickets for an upcoming ballet cost $54 per person. Mrs. Anastos wants to purchase 16 tickets for her friends. What
MissTica

Answer:

the answer is $864 pls give brainliest

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
A student records the feather colors and beak shapes of every bird observed in a park. What kind of data is the student recordin
Sav [38]

Answer:

the feather colors and beak shapes of every bird observed in a park.

Step-by-step explanation:

you said it in your question

4 0
3 years ago
A survey of 25 grocery stores revealed that the mean price of a gallon of milk was $2.98, with a standard error of $0.10. What i
Gnesinka [82]

Answer:

95% confidence interval: (2.784,3.176)

Step-by-step explanation:

We are given the following information in the question:

Sample size, n = 25

Sample mean = $2.98

Standard error = $0.10

Alpha = 0.05

95% confidence interval:

\mu \pm z_{critical}(\text{Standard error})

Putting the values, we get,

z_{critical}\text{ at}~\alpha_{0.05} = 1.96

2.98 \pm 1.96(0.10) = 2.98 \pm 0.196 = (2.784,3.176)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Help it is so hard.And my teacher expects it done.
    15·1 answer
  • the price of three different bags of cat food are shown in the table to the right. Which bags has the lowest price per pound? si
    9·1 answer
  • Solve John bakes 147 donuts in 7 batches. How many does each batch contain?
    11·2 answers
  • Suppose you deal three cards from a regular deck of 52 cards, What is the probability that they will all be jacks?
    10·2 answers
  • How can greatest common factors and least common multiples help you work with fractions ?
    9·1 answer
  • I will name you Brainliest. Plz Help Asap 14 points
    15·2 answers
  • A baseball card that originally cost $24 has been decreasing in value
    8·1 answer
  • Y-4=3(x+2) in slope intercept form step by step
    8·2 answers
  • Help is all I need..
    14·2 answers
  • Pleaseee , whic graph represents the inequiality?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!