1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kay [80]
3 years ago
7

Help me please!!!!!!!!!!!!!!!!

Mathematics
1 answer:
Oxana [17]3 years ago
7 0

Answer:f(x)=x2 +1

Step-by-step explanation:

The one represents C in the standard form and it can also be used to represent graph placement so +1 can also represent the vertex going up 1 on the y

You might be interested in
Can someone identify the alternate interior angle? Please refer to image below.
quester [9]

Answer:

Police and icecream are alternate interior angles. So is the bakery and deli.

Step-by-step explanation:

blah blah yeet 20 charcters

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me solve this i need serious help for test ​
olga_2 [115]
Answer for B would be box 8
4 0
2 years ago
See if you guys can figure this out.
Aleonysh [2.5K]
There isn't anything there
6 0
2 years ago
Simplify (4ab^2)^3<br><br> Any help is appreciated
Pie

Answer:

64a^{3} b^{6}

Step-by-step explanation:

1) Distribute the exponent outside of the parentheses to the terms inside the parentheses. In this case, multiply the 3 outside the parentheses with the exponent of each of the terms inside:

(4ab^{2} )^3

4^{3} · a^{3} · b^{6}

2) The variables are fine - you can't simplify them further. All you need to do now is multiply the 4^{3} out. Remember that it's kind of like asking, "what is 4 × 4 ×4?"

4 · 4 · 4 · a^{3} · b^{6}

16 · 4 · a^{3} · b^{6}

64a^{3} b^{6}

Therefore, 64a^{3} b^{6} is the answer.

3 0
3 years ago
A pet store was selling 4 lizards for $47.88. If they ended up selling 6 lizards, how much would they have earned?
fgiga [73]

Answer:

Step-by-step explanation:

Step one- Find out how much it costs for one Lizard In this case, for four lizards it costs $47.88. To find the price for one lizard you divide 47.88 by four

$47.88/4Lizards=$11.97 per lizard.

Step two- Now that we have the price for one lizard, your question asks you how much for 6 lizards. We need to find that cost. To do so you multiply $11.97 by 6 for the lizards.

Your answer is $71.82

Hope This Helped :)

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the zero of g?
    10·1 answer
  • What is the value of the expression 2x2 + 3xy – 4y2 when x = 2 and y = - 4?
    12·1 answer
  • A research team aboard an underwater research vessel descends 800 feet below sea level. They then rise 480 feet before descendin
    10·2 answers
  • Enter the answer.<br> What is ??
    12·1 answer
  • The second step in solving 1/3n- 7/12 is to divide both sides of the equation by 1/3.
    14·1 answer
  • Which number line represents the solution to 2.5 - 1.2x &lt; 6.5 - 3.2.x?
    5·1 answer
  • What is the equation of a line that is perpendicular to y=3x-2 and passes through the point (6,8)
    15·1 answer
  • In de pas monch. Goran rencad 6 video games and 3 DVDS. The rental price for each video game was $290. The rental price for each
    10·1 answer
  • Find the value of x (LAST QUESTION)
    6·2 answers
  • Please help me with this thanks
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!