1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
9966 [12]
3 years ago
12

Help please with explanation​

Mathematics
2 answers:
quester [9]3 years ago
7 0

Answer:

A = 104 m²

Step-by-step explanation:

The figure is composed of a rectangle and a triangle

area of rectangle = 10 × 8 = 80 m²

area of triangle = \frac{1}{2} bh ( b is base and h the perpendicular height )

Here b = 8 and h = 6 , then

area = \frac{1}{2} × 8 × 6 = 4 × 6 = 24 m²

Then

A = 80 + 24 = 104 m²

NeX [460]3 years ago
4 0

Answer:

what do you want to find in the first place?

Step-by-step explanation:

your are not telling us what you want us to explain its like if I showed you a candy and then I told you explain. Explain what? how the candy is made? what type of candy it is? how it tastes? it's size? it's color? you have to be more precise

You might be interested in
Solve for c: <br> 12 - 9 + c = 12
enyata [817]

Step-by-step explanation:

12 - 9 + c = 12

-9 + c = 12 - 12

- 9 + c = 0

Therefore c = 9

Hope this helps.!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
WILL GIVE BRAINLIEST
tiny-mole [99]

The expressions for each of the given statements are

a. 6 + z

b. 20 - x

c. x/6 - 8

d. x + 5/4

<h3>Writing an expression </h3>

From the question, we are to write an expression for each of the given statement

a. the sum of 6 and z

That is,

6 + z

b. the difference between 20 and x

That is,

20 - x

c. 8 less than the quotient of x divided by 6

That is,

x/6 - 8

d. x increased by 5 divided by 4

That is,

x + 5/4

Hence, the expressions for each of the given statements are

a. 6 + z

b. 20 - x

c. x/6 - 8

d. x + 5/4

Learn more on Writing an expression here: brainly.com/question/17651563

#SPJ1

4 0
2 years ago
Adrianna sold her DVD that cost $20 with an 8% markup. How much did Adrianna make with the 8% markup?
djverab [1.8K]
Let’s find 1% of the markup first.
20 x 0.01 = $0.20
$0.20 x 8 = $1.60 markup.
$20 + $1.60 = $21.60 total.

Adrianna made $21.60 total, including markup.

Hope that helped! :)
5 0
3 years ago
Which of these numbers has the greatest absolute value-3 1 -9 5
Burka [1]
I believe it is the 9, with absolute values the number will always be positive so the absolute value of -9 is 9, which is the greatest out of all the options
3 0
3 years ago
Devon is trying to find the unit price on a 6
Inessa [10]
No, she's not. If each energy drink's unit cost was just over $2.00, and there are 6 drinks in a pack, then that's at least $12.00 right there, but the entire 6-pack is on sale for only $2.99. She should find the correct price by dividing $2.99/6, resulting in about $0.50 per drink
8 0
4 years ago
Other questions:
  • 26. Define a relation ∼ ∼ on R 2 R2 by stating that ( a , b ) ∼ ( c , d ) (a,b)∼(c,d) if and only if a 2 + b 2 ≤ c 2 + d 2 . a2+
    5·1 answer
  • Use f(x) = 1 2 x and f -1(x) = 2x to solve the problems.
    7·1 answer
  • What is the slope of y equals 2x -1​
    14·2 answers
  • Show answer in lowest terms.3/4 + 8/9
    14·2 answers
  • Your soccor team wants to buy T-shirts.You call two different companies about prices.Each company charges a price per T-shirt an
    8·1 answer
  • What is the area of a circle with a radius of 3? Give your answer in terms of π.
    14·1 answer
  • Graph (–4, 5), (2, 3), (–3, 0), (–4, –5), (–5, 2), and
    14·1 answer
  • The cubic polynomial below has a double root at r4 and one root at x = 6 and passes Through the point (2, 36) as shown. Algebrai
    6·1 answer
  • Simplify the radical expression
    9·1 answer
  • What is the slope Of a line that passes through the points (9,8) and (2,3)?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!