1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Eva8 [605]
3 years ago
12

Janet's gross salary is $2400 per month, what is her gross yearly salary

Mathematics
1 answer:
gayaneshka [121]3 years ago
3 0
You can solve this by multiplying the gross per month by the anount of months in a year. 

2400x12=28800

$28,800 is the gross yearly salary.
You might be interested in
Lori is choosing a snack from a box containing 5 bags of pretzels , 4 bags of Trail Mix , and 9 bags of almonds .
Romashka-Z-Leto [24]
Im not sure what the question is asking but my guess would be c)18.
5 0
3 years ago
Solve for x 3(x+2)+4=5x+7
GaryK [48]
Distribute: 3x+6+4=5x+7
Simplify: 3x+10=5x+7
Subtract 3x from both sides: 10=2x + 7
Subtract 7 from both sides: 3=2x
Divide by 2: x=3/2

x=3/2
3 0
3 years ago
Two number cubes are rolled to determine how a token moves on a game board. The sides of
Savatey [412]

Answer: The mathematical expectation of Option A is 2.25. The mathematical expectation of Option B is 2.75. Option B offers a greater likelihood of advancing to the finish line.

Step-by-step explanation: I took the test.

7 0
4 years ago
What is the area of a parallelogram if is length is x+1 and height is x+8?
Irina-Kira [14]

Answer:

8 square units

Step-by-step explanation:

x + 1 = 0

x = -1

x + 8 = 0

x = -8

Area = (-1) * (-8) = 8 square units

3 0
3 years ago
Calcular s, si la figura es un prisma a=15m2, b=20m2
julia-pushkina [17]
Celculate the figures by using the numbers,with letters
6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the answer to <br>|5 + -4|
    11·1 answer
  • 3. Sandwich shop customers can choose the bread and meat they want.
    12·1 answer
  • Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
    5·1 answer
  • How many times lotion is in Bottle Y than in bottle X
    6·1 answer
  • What percent of data is in quartile 1
    14·1 answer
  • Can someone help me with this problem ?
    7·2 answers
  • 1. At dinner Mr. Murphy’s bill came out to $39.99 before tax and tip sales tax is 6% he wants to also have a 20% tip how much mo
    10·1 answer
  • The Income-tax for the state of Kalamazoo is as follows:
    9·1 answer
  • Bought scooter for $129.99. The tax rate was 9%. What was the final price of the scooter including tax?
    9·2 answers
  • Please help !!!! i reward brainliest ;))
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!