1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Eva8 [605]
2 years ago
8

Write the correct inequality sign (< or >) that belongs between the two

Mathematics
1 answer:
daser333 [38]2 years ago
4 0

Answer:

15 divided by 3 = 5

Square root of 30 = somewhere around 5

5 = 5

Step-by-step explanation:

It's equal too.

You might be interested in
Find three numbers such that their sum is 12, the sum of the first, twice the second, and three times the third is 31, and the s
Tpy6a [65]

Answer:

a = 3, b = -1, c = 10

Step-by-step explanation:

Let the three numbers be a, b and c.

Equation 1: a + b + c = 12

Equation 2: a + 2b + 3c = 31

Equation 3: 9b + c = 1

Equation 2 - Equation 1:

Equation 4: b + 2c = 19

Equation 3 times by the number 2

Equation 5: 18b + 2c = 2

Equation 5 - Equation 4

17b = -17

b = -1

Substitute into Equation 4:

2c - 1 = 19

2c = 20

c = 10

Substitute into Equation 1:

a + b + c = 12

a - 1 + 10 = 12

a = 3

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which property is illustrated by the following statement? 3x(-5)=(-5)3x
Marina86 [1]
That would be the commutative property
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select the correct choice below​ and, if​ necessary, fill in the answer box to complete your choice.
Lerok [7]

Answer:

the product does not exits

5 0
3 years ago
Extra points <br><br> not in words
Mashcka [7]
Step^1: 6 - 1 - 2(n) + 5 \\ Step^2: 2(n) = 0 \\ Step ^3: \frac{2n}{0} = 0 ; \\ Step^4 \frac{0}{0} = 0 \\ Step^5:Answer : n = 0 \\ Step^6: Number Of Solutions: 1Solution
good\\luck\\on\\your \\ assignment
6 0
3 years ago
At the local grocery store a 16-ounce bottle of apple juice costs $3.20. What is the cost of apple juice per ounce?
kirza4 [7]

Answer: $0.50

Step-by-step explanation:

16 divided by $3.20 is equal to $0.50. Hope this helps :)

4 0
2 years ago
Other questions:
  • 14 less than 'n' is no less than -112 (Enter your answer using interval notation)
    15·1 answer
  • 20×0.25 decimal operations multiplication<br>​
    14·2 answers
  • Find an equation for the line parallel to y = 3 x - 2 ​ y-intercept (0,5). Write the answer in​ slope-intercept form.
    8·1 answer
  • Alexis is going on a trip and needs to save money she corrently has 800 houdred dollars in her bank account and she plans to sav
    5·1 answer
  • What's 0.625 rounded to the nearest hundredth?
    10·2 answers
  • A company has two warehouses that are 360 miles apart. A truck leaves Warehouse A and heads towards Warehouse B traveling at 45
    13·2 answers
  • Part2: which quadrant?
    6·2 answers
  • The cost of 5 scarves is $61.25. What is the unit price?
    14·2 answers
  • Can someone helppp Mr. Jones surveyed 300 men and 250 women about their vehicles. Of those surveyed, 78
    12·1 answer
  • If the radius of the pancake is 3 inches, what is the diameter
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!