Answer:
A.
Step-by-step explanation:
m=-(5/4)
From left to right, (1,3) is first and then comes (5,-2). Always remember when finding slopes without equations, the rule is RISE over RUN, to the numerator and denominator, respectively.
The y value of the second coordinates becomes negative which is unlike the y value in the first coordinates, which means our slope is downward, meaning it has a negative sign in front.
In every slope, there’s a numerator, being the rise, and a denominator, being the run.
To find the rise, we must look at the y values. Starting at 3 going to -2 has a space of 5 units, making that our numerator.
To find the run, the first x value is 1 and the second is 5, making a space of 4, which is out denominator.
With these two numbers and the negative sign, we get -(5/4) as our slope.
The estimate of the number of students studying abroad in 2003 is 169 and the estimate of the number of students studying abroad in 2018 is 433
<h3>a. Estimate the number of students studying abroad in 2003.</h3>
The function is given as:
y = 123(1.065)^x
Where x represents years from 1998 to 2013
2003 is 5 years from 1998.
This means that
x = 5
Substitute the known values in the above equation
y = 123(1.065)^5
Evaluate the exponent
y = 123 * 1.37008666342
Evaluate the product
y = 168.520659601
Approximate
y = 169
Hence, the estimate of the number of students studying abroad in 2003 is 169
<h3>b. Assuming this equation continues to be valid in the future, use this equation to predict the number of students studying abroad in 2018.</h3>
2018 is 20 years from 1998.
This means that
x = 20
Substitute the known values in the above equation
y = 123(1.065)^20
Evaluate the exponent
y = 123 * 3.52364506352
Evaluate the product
y = 433.408342813
Approximate
y = 433
Hence, the estimate of the number of students studying abroad in 2018 is 433
Read more about exponential functions at:
brainly.com/question/11464095
#SPJ1
Its D, because the 40% were licensed drivers and the 37%were probably just drivers without their license.
Answer:
Step-by-step explanation:
Find and compare the unit costs of the two different bottle sizes.
First:
$2.79/(6 oz) = $0.465/oz
Second:
$10.89/(14 oz) = $0.778/oz
Clearly, the larger (14 oz) bottle is a much better buy