1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brilliant_brown [7]
2 years ago
12

The cost of a bag of 8 peaches is $16. You could also buy individual peaches for

Mathematics
1 answer:
Veronika [31]2 years ago
5 0

Answer: The peaches sold in bags

Step-by-step explanation:

16/8=2 This means that a single peach in the bag of peaches is worth $2. This is $0.15 cheaper than buying a single peach

The unit rte for a single peach is $2.15

The unit rate for a single peach in the bag of peaches is $2

You might be interested in
How many solutions does this linear system have? y =2/3 x+ 2 6x – 4y = –10
ZanzabumX [31]
2.  They are both straight lines.  The solution of a linear system is where the two lines intersect, and if they're both straight lines, then they can only cross once.  

See the picture attached.

8 0
3 years ago
You buy 3.18 pounds of peaches​, 1.45 pounds of apples​, and 2.06 pounds of pears. What is your total​ bill?
Mrrafil [7]

Answer:

6.69 is the total amount of pounds

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Drag the numbers to order them from least to greatest.<br><br> free 25 points
Whitepunk [10]

Answer:

All of them

Step-by-step explanation:

if you divide 24 by 8 the you would get 3 and if you divide 24 by 4 them you will get 6 and if you divide 24 by 3 you will get 8

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Evaluate the expression 3^3+6(2+3/6)
fiasKO [112]

42

because 27+6(2.5)= 27 +15 = 42

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
a person's rectangular dog pen for his dog must have an area of 300 square feet also the length must be 40 feet longer than the
Tema [17]
The with should be 7.5 feet
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Quadrilateral ABCD is inscribed in this circle. What is the measure of angle C?
    11·1 answer
  • Consider the functions f(x) = 2x + 1 and g(x) = x^2 − 10 What is the value of f[g(3)]?
    12·1 answer
  • If there are $0.90 (US) to €1.00 how many euro would u get for $9.00 (US) ?
    11·2 answers
  • Please help me with this r-12-25:1=37
    6·1 answer
  • Please help with 1-3 thank you!
    6·2 answers
  • What is the value of b in the equation below? 9 Superscript negative 8 Baseline times 9 Superscript negative 2 Baseline = a Supe
    6·2 answers
  • HELP ASAP 100 POINTS!!
    10·2 answers
  • 14/35 as a equivalent fraction
    12·1 answer
  • Help me pls and thank you
    10·2 answers
  • Please help, I’ll give brainly!!!
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!