1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bess [88]
2 years ago
6

Can like someone do this on paper???

Mathematics
1 answer:
Ghella [55]2 years ago
8 0

Step-by-step explanation:

Im gonna do that now, I'm not very sure how to do it, but I'll try my best

You might be interested in
If something cost2.99$ what is the total cost with taxes
butalik [34]

Without a lot more information, nobody can say. Every city, state, and county
can have its own taxes.  They may be at a different rate from other cities, states,
and counties, and they may apply to different items.


6 0
2 years ago
Mel buys paper plates and paper cups for an event.
earnstyle [38]
For this you need to find the lcm of 36 and 60 = 180
therefore :
Mel needs to buy 5 packets of cups


(36*5=180cups)
and 3 packets of plates (60*3=180 plates)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Terrance is making a scale model of a
Tanya [424]

Answer:

6.4 inches

Step-by-step explanation:

We are going to have to use ratio's here. We know that 1 inch = 2.5 feet and we know that Terrance is making a scale model of a  car that is 16 feet long. We need to work out the length of the car in inches so,

1 inches = 2.5 feet

? inches = 16 feet

→ We are going to divide 16 by 2.5 and then multiply that answer by 1 to get our result so

16 ÷ 2.5 = 6.4

6.4 × 1 = 6.4

The final answer is 6.4 inches

5 0
3 years ago
Can someone explain to me how to answer questions like this? I always get confused!
seropon [69]

Answer:

(b) 5k+1

Step-by-step explanation:

https://www.symbolab.com/solver/step-by-step/simplify%20%5Cfrac%7B30k%5E%7B2%7D%2B6k%7D%7B5k%2Bk%7D

5 0
3 years ago
Dylan buys 3.2 pounds of grapes for $2.56. What is the price per pound of the grapes?
Alona [7]

Answer:

$0.64/lb

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which box is greater,a 1.5 lb box of raisins or a 650 gram box of raisins
    8·1 answer
  • Need help now!!! 20 points!!!
    11·2 answers
  • What is r in this equation?<br> 3 3/4 + r = 5 3/8
    5·2 answers
  • Find 80% of 80. explain.
    6·1 answer
  • How many quarters in 7 3/4
    11·1 answer
  • Comewe <br> ID 990 3833 4019<br> Ps 6u1mWA
    10·1 answer
  • Help please<br> I am in need of assistance​
    6·1 answer
  • Help<br> Pls ppl that are good in math
    11·1 answer
  • Please help me I don’t understand and can you tell me how you got the answer
    10·1 answer
  • 20 POINTS
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!