1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
user100 [1]
2 years ago
15

Solve for b.

Mathematics
1 answer:
just olya [345]2 years ago
8 0
Solve for b :B=(a+c)/d
You might be interested in
NJI.IL ..
Aloiza [94]

Answer:

12.48

Step-by-step explanation:

12*1.04=12.48

3 0
3 years ago
Edgar pay $67.86 for 7.8 pounds of fertilizer. What is the price per pound of fertilizer?
prohojiy [21]

Answer:

He pays $8.70

Step-by-step explanation:

You would do $67.86 divided by 7.8 lbs

                 

6 0
3 years ago
Identify the properties of equality needed to isolate a varaible and solve a given equation. Use the drop-down menus to show you
Anna71 [15]

Answer:

If two expressions are equal to each other, and you add the same value to both sides of the equation, the equation will remain equal. When you solve an equation, you find the value of the variable that makes the equation true. In order to solve the equation, you isolate the variable.

4 0
2 years ago
A 3-gallon bottle of fabric softener costs $28.92. What is the price per quart?
bixtya [17]

Answer:

$2.41

Step-by-step explanation:

There are 4 quarts in a gallon. If there are 3 gallons that means there is 12 quarts (3x4=12) You then take $28.92 and divide it by 12, which will give you 2.40833333 and on and on, you round that to $2.41. I hope that helps!

8 0
2 years ago
FInd mPQ <br> Geometry question, circles, arc length, chord length,
Fed [463]

Answer:

\text{B. }26}

Step-by-step explanation:

Since \overline{PN} and \overline{PQ} are equal, we can set them equal to each other:

7x+5=10x-4,\\9=3x,\\x=3

Substitute x=3 to solve for \overline{PQ}:

\overline{PQ}=10(3)-4=\boxed{\text{B. }26}}

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the savings plan balance after 6 months with an APR of 2% and monthly payments of $250
    13·1 answer
  • Question 2 (1 point)<br> What is 0.000003012 written in scientific notation?
    5·1 answer
  • If you toss 9 fair​ coins, in how many ways can you obtain at least one tail​?
    14·1 answer
  • Answer the question above please thank you
    5·1 answer
  • Write each as a decimal.Round to the thousands place​
    5·2 answers
  • For questions 3 - 5, use the FOIL method to find the product of the binomials.
    11·1 answer
  • Help me please with this I will give brainliest
    15·1 answer
  • Please solve I need help brain list to correct and first ​
    14·2 answers
  • Can someone do a new zoom dont ask questions
    15·2 answers
  • Find the unknown length x in the right triangle, to the nearest tenth.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!