1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lisabon 2012 [21]
2 years ago
6

I need help with this

Mathematics
1 answer:
adoni [48]2 years ago
6 0
Answer is D
Mark me the brainliest
You might be interested in
A volleyball curt is 61 feet lenght and 21 feet wide. How much rope will you use to mark the outline on the court?
lozanna [386]
So finding the rope is kind of like finding the perimeter. Add 61+61+21+21 and you will get 164 feet.
8 0
3 years ago
1. What are the vertices, angles, diagonals and sides of the polygon?
mojhsa [17]
Https://www.khanacademy.org/math/geometry-home/geometry-shapes/angles-with-polygons/v/sum-of-interior-angles-of-a-polygon
8 0
2 years ago
Pleasseee helppp!!!what is the value of x and y ?
sergeinik [125]
D ywt20 -r1 ywgsyeygygffyu
6 0
2 years ago
Tonya works 60 hours in 3 weeks. Select ALL the true statements OR YOU WILL FAIL THE GRADE.
tatuchka [14]

Answer: b & c

Step-by-step explanation:

first i found how many hours tonya works in one week which was 20. i got that by dividing 60 by 3. then that set me up for finding the answer to the other problems as well. 60+20=80 so a wouldn’t have worked. 5x5 is 25 and she only worked 20 hours a week. and she would’ve worked 320 hours in 16 weeks, not 240. hope this helps!! :)

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
At the end of 8 years, Anna paid $400 interest for a loan. If the simple annual interest rate was 4%, how much did Anna borrow?
antiseptic1488 [7]

$1250

Use the formula i = prt

In this case, we don't know P or Principal amount

i = 400

r = .04 *found by diving 4/100*

n = 8

Set formula to solve for P like: P= i/r(n)

P=400/.04(8)

P= 400/.32

P = 1250

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Lisa can run a mile in 7 minutes. At the rate of speed, how long would it take her to run two kilometers explain pls!!
    10·2 answers
  • The top of a refrigerator has an area of 0.6 m^2. The height of the refrigerator is 180 CM. What volume does the refrigerator oc
    9·1 answer
  • Which of the following is the best buy? a 16 oz bag of rice for $2.42 a 12 oz box of rice for $1.93 a 6 oz box of rice for 90¢ a
    14·2 answers
  • At the end of the dinner,equivalent amount of lasagna in two pans were left Use the models to show the lasagna that might have b
    6·1 answer
  • Solve for x.<br> 2x/x+12=1/2
    9·2 answers
  • Help!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    15·1 answer
  • Round 169.36 to the nearest yard
    7·1 answer
  • Whats 4/1-4 - 7/3 to its reduced form
    11·1 answer
  • If f(x) = 4x + 21 and g(x) = 2x + 2 what is f[g(7)]
    15·2 answers
  • Last week a baseball bat was on sale at Academy Sports for $125.90. It is now on sale for $88.13. Also last week there was a bas
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!