1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksandrvk [35]
2 years ago
11

Help……………………. ……………………. ……………………. ……………………. ……………………. ……………………. ……………………. ……………………. ……………………. ……………………. ……………………. ……………………. …………

…………. ……………………. ……………………. …………………….

Mathematics
2 answers:
Rama09 [41]2 years ago
7 0

Answer:

first is 4^2 (add powers)

Second is a^(m-n) (subtract powers)

Lana71 [14]2 years ago
4 0

Answer: 4) \frac{1}{4^{2} }

5) a^{m-n}

You might be interested in
Candy Crunchers wants to see if their new candy is enjoyed more by high school or middle school students. They decide to visit o
umka21 [38]
The sample % of these two populations would be 100/size (of student body at each school) x 100 so this would compare the two student bodies preferences for the particular type of candy bar. However, the actual % of the whole student body at each school would be a factor also. If the high school only had 200 students then this would be 50% representative but if the middle school had say 500 students this would only be 20% representative so this would have to be taken into account too. It might be more representative to have the same % of the student bodies respectively for the sample. 
4 0
3 years ago
The cost y (in dollars) to rent a lane at the bowling alley is proportional to the number x of hours that you rent the lane. It
Alika [10]

Answer:

a) y = 9x

b) For every increase of 1 hour the price to rent the lane increases by $9.

c) $27

Step-by-step explanation:

a) Since it costs $18 for 2 hours we can infer that for every 1 hour it costs $9.

So, the equation would look like this:

y = 9x

b) In this context, for every increase of 1 hour the price to rent the lane increases by $9. Like the question gave us, the price for 2 hours cost $18.

c) Plug 3 into the equation:

y = 9(3)

y = 27

Therefore, it costs $27 to rent the lane for 3 hours.

<em>I hope this helps!!</em>

<em>- Kay :)</em>

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
How can I solve this math equation?
alukav5142 [94]

Answer:

Graphing

Step-by-step explanation:

1) You can graph this equation by using y=mx+b. You can replace that equation with y=3x-1.

M=3

X=x

B=-1

On a graph you would down 1 since it's negative and make a point. Then you would put a 1 under the 3 to make it a fraction. 3/1. Then you would divide 1 by 3 (1 ÷ 3). Then you would go to the right 0.33 because it's positive, and the up 1. Then you would make a second point.

This would only give you one line which wouldn't give you an intersection.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Prove that two non-zero vectors are collinear if and only if one vector is a scalar multiple of the other.
erastovalidia [21]

The Prove that two non-zero vectors are collinear if and only if one vector is a scalar multiple of the other is given below.

<h3>What are the proves?</h3>

1.  To know  collinear vectors:

∧ ⁻a ║ ⁻a

If  ⁻b = ∧ ⁻a

then |⁻b| = |∧ ⁻a|

So one can say that  line ⁻b and ⁻a are  collinear.

2.  If ⁻a and ⁻b  are collinear

Assuming |b| length  is  'μ' times of |⁻a |

Then | 'μ' ⁻a| = | 'μ' ⁻a|

So  ⁻b = 'μ' ⁻a

Learn more about vectors  from

brainly.com/question/25705666

#SPJ1

3 0
2 years ago
Can someone help me? It's urgent and thank you!
taurus [48]

Answer:

c=10mm

Step-by-step explanation:

Using pythagoras theorem,

hypotenuse²=base²+altitude²

=√19²+9²

=19+81

=100

Hypotenuse²=100

Hypotenuse=√100

=10

3 0
2 years ago
Other questions:
  • The diameter of a circle is 41 ft. Find the area of the circle.
    10·1 answer
  • Need help with number 13 plz :D
    10·1 answer
  • What is the value of x? PHOTO INCLUDED/WILL MARK BRAINLISET!!!!
    14·1 answer
  • Which expression is equivalent to the given expression after using the distributive property? 6 · 13 + 6 · 7 A. 6 (13 + 7) B. 6
    8·1 answer
  • A radio station had 141 tickets to a concert. They gave away 2 times as many tickets to listeners as to employees. How many tick
    8·1 answer
  • Monica spent 3/4 hours listening to tapes of Beethoven and Brahms. She spent 1/5 hours listening to Beethoven . How many hours w
    10·2 answers
  • Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
    5·1 answer
  • Find −14(5).
    12·1 answer
  • R − ns × 12<br><br><br> for n = 2, r = 9, and s = 3.
    12·2 answers
  • Which example is a nonrenewable energy source?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!