1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nalin [4]
3 years ago
6

Click on the measure that is equivalent to 3 kilometer

Mathematics
1 answer:
Ronch [10]3 years ago
4 0

Answer:

optionc .3,000 metres.

hope it helps you.

You might be interested in
elise bought 5 boxes of cereal and 2 gallons of milk for a total cost of $31.24 each box of cereal cost $ 4.80 enter the cost in
vitfil [10]

Answer:

7.24

Step-by-step explanation:

Multiply 5 boxes of cereal by the cost of cereal

31.24 minus that number gives the answer

6 0
3 years ago
Please Please help me.
AURORKA [14]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

Factorial means multiply that number and all numbers below it

3! = 3*2*1 = 6

0! =1

2! = 2*1 = 2

1! =1

6*1

------

2*1

6/2 =3

8 0
3 years ago
Solve for x: z=m-x *
astraxan [27]

Answer:

x = m - z

Step-by-step explanation:

z = m - x

Add x to both sides.

x + z = m

Subtract z from both sides.

x = m - z

8 0
3 years ago
Write the expanded from of h(3k-12.4)
rewona [7]

Answer:

3kh - 12.4h

Step-by-step explanation:

h(3k-12.4)

= h(3k) - h(12.4)

= 3kh - 12.4h

7 0
2 years ago
there is a canned food sale at the supermarket. a case of 24 cans of peas is prices at $19.68. at the same rate what is the pric
Nonamiya [84]

Answer:

8.2

Step-by-step explanation:

We can find the unit rate of this problem by dividing 18.68 by 24 to get .82. .82*10 is equal to 8.2.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • I need help with this question.It can not be in square units.
    9·2 answers
  • Place counter to show five What are counters
    14·1 answer
  • Select all sets to which the value belongs
    15·1 answer
  • How many roots of x^6-2x^4-5x^2+6 are there?
    13·1 answer
  • What adds to be 0 and multiplies to be 3
    7·1 answer
  • Hari's weekly allowance varies depending on the number of chores he does. He received $20 in allowance
    11·1 answer
  • It costs $150 to rent a party room at Pizza-n-Games, plus $6 per person for pizza and $5 per person for game tickets. The expres
    5·1 answer
  • Someone please help me answer this!!
    7·2 answers
  • Is this correct for number 5 if not please help
    6·2 answers
  • I need the answers for these please <br>​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!