1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Verizon [17]
4 years ago
7

An isosceles triangle has two angles both equal to x°. The third angle is 60° bigger than either of these. Find the value of x°.

Mathematics
1 answer:
Elina [12.6K]4 years ago
5 0
X+x+(x+60)=180
3x+60=180
3x=120
x=40
You might be interested in
if on a scale drawing 35 feet are represented by 25 inches, then a scale of 1/8 inch represents how many feet?
kirill115 [55]

Answer:

7/40 feet

Step-by-step explanation:

Solve using proportions:

\frac{25in}{35ft} =\frac{1/8 in}{?ft}

Find the scale factor by dividing the numerators 25 by 1/8.

25 ÷ 1/8 = 200   This is the common ratio

To get from the top left number to the top right number, you divide 25 by 200.

To get from the bottom left number to the bottom right number, you divide 35 by 200.

35 ÷ 200 = 0.175

1/8 of an inch represents 0.175 feet.

To find 0.175 in fraction form, reduce 35/200 to its lowest terms.

35/200 = 7/40

1/8 of an inch represents 7/40 feet.

8 0
3 years ago
2/5,1.4,1/3,0.5 in least to greatest
Jobisdone [24]
 1/3 2/5 0.5 1/4 here is ur answer



8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Help me im dying and i
inessss [21]

Answer:

The better bar to buy is the Nutty Crunch

Step-by-step explanation:

4.74 / 6 = 0.79 per bar

7.80 / 10 = 0.78 per bar

:)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Compute the selling price of a sports drink that has a cost of $1.25 per item. The store needs to generate a profit of $0.50 per
luda_lava [24]

Answer:

The selling price would be \$1.75.

Step-by-step explanation:

We have been given that a sports drink has a cost of $1.25.

We need to figure out the selling price of the sports drink so that the store is able to generate a profit of $0.50 per drink.

We know that profit is found by subtracting the cost of an item from selling price of the item. Therefore, selling price of the item can be found by adding the profit to the cost.

Therefore, the required selling price of the sports drink would be:

\$1.25+\$0.50=\$1.75

7 0
3 years ago
Can someone help me please
Shkiper50 [21]

Answer:

sure I got you

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You have a rack that can hold 30 CDs. You can fit 7 more CDs on the rack before the rack is full. How many CDs are in the rack?
    10·2 answers
  • Let f(x)=-5x+3 and g(x)=2x-4 find f(x)+g(x)<br><br> NEED SOON
    6·2 answers
  • Bruce walks 34 mile in 15 hour. What is his speed in miles per hour?
    6·1 answer
  • Find the volume of the largest rectangular box in the first octant with three faces in the coordinate planes and one vertex in t
    6·1 answer
  • SOLVE THE EQUATION<br> −9(x + 6) + 60 = 13 − 10x
    6·1 answer
  • Three times Jeff's age plus 3 is Maria's age.<br> Maria is 48. What is Jeff's age?
    6·1 answer
  • Please help!!!!!!!!!!
    9·1 answer
  • A sequence can be generated by using an=an−1+9, where a1=−5 and n is a whole number greater than 1. What are the first four term
    11·1 answer
  • Choose the correct answer choice.
    5·1 answer
  • What slope is perpendicular to: <br> m = 5/8
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!