1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rufina [12.5K]
2 years ago
6

Shanelle invested $10,000, and at the end of 1 year, she received $805 in interest. She invested part of the money in an account

earning 10% simple interest and the remaining money in an account earning 7% simple interest. How much did she invest in each account?
Mathematics
1 answer:
andrew-mc [135]2 years ago
8 0
10$ because i worked it out and valedictorian in my math class so listen to me yeah
You might be interested in
Edgar pay $67.86 for 7.8 pounds of fertilizer. What is the price per pound of fertilizer?
prohojiy [21]

Answer:

He pays $8.70

Step-by-step explanation:

You would do $67.86 divided by 7.8 lbs

                 

6 0
3 years ago
Brianna needs to rent a car while on vacation. The rental company charges $18.95, plus 15 cents for each mile driven. If Brianna
borishaifa [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

First we subtract 18.95 from 50 to get 31.05. Then we divide our new number by .15 to get 207 which is your number of miles :)

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
. He rowed 3 1/2 miles in 1/2 hour.What is the average speed in miles per hour.
Rudiy27

Answer:

7 miles per hour

Step-by-step explanation:

3 1/2 miles = 7/2 miles

1/2 hours= 30 minutes

So,

In 30 mins, travelled 7/2 miles

In 1 min, travelled 7/2 ÷ 30= 7/2× 1/30 = (7×1)/(2×30) = 7/60 miles

In 60 mins, travelled (7×60)/60 miles = 420/60 miles = 7 miles.

Hence, the speed is 7 miles per hour.

Hope this helps :)

7 0
2 years ago
Ted is making trail mix for a party. He mixes 1 1/2 cups of nuts, 1/4 cup of raisins, and 1/4 cup of pretzels. How many cups of
cupoosta [38]

Answer:

Ted will need 3\frac{3}{4} cups of pretzels to make 15 cups of trail mix.

Step-by-step explanation:

Ted is making trail mix for a party. He mixes 1 1/2 cups of nuts, 1/4 cup of raisins, and 1/4 cup of pretzels.

So, 1/4 cup of pretzels to make 1 trail mix

       x cups of pretzels to make 15 trail mix

Using the ratio and proportional

∴ x = (1/4) * 15 = 3.75 = 3\frac{3}{4} cups.

<u>Ted will need </u>3\frac{3}{4}<u> cups of pretzels to make 15 cups of trail mix.</u>

4 0
3 years ago
In one month Sierra earned $400 and $100 was withheld from income tax. Suppose she makes $600 next month. How much will be withh
valentina_108 [34]

Answer:

$150

Step-by-step explanation:

it is $25 income tax every $100 earned so 25 x 6 = 150

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 52 is what percent of 260​
    6·1 answer
  • Which is the inverse of the function f(x) = 1/4x-12
    10·1 answer
  • To find 36+29+14, Joshua rewrote the expression as 36+14+29. What property did Joshua use to rewrite the expression?
    7·2 answers
  • Find the product of (x + 9i)^2<br> Find the product of (x+(3+5i))^2
    14·1 answer
  • What is another way to write the expression ​ t⋅(14−5) ​?
    15·2 answers
  • Write an equation for the description
    6·2 answers
  • Can someone help me finger out my homework please
    9·2 answers
  • Tom has 4 and one half cases of soda. If there are 12 cans in a case, how many cans does tom have?
    10·1 answer
  • HELP PLEASE FAST<br> Solve for x
    8·2 answers
  • 50 POINTS!!! I have this question in geometry, but I don't know how to answer it! This is the scenario:
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!