Given:
3-pound tub of butter costs $3.85
3.85/3 = 1.2833 per pound.
3n = 3.85
3(1.2833) = 3.85
3.8499 = 3.85
3.85 = 3.85
Answer:
x = 5
Step-by-step explanation:
Since we know that the diagonals bisect each other and divide into equal parts so ➡
x - 2 = 2x -7
2x - x = 7 - 2
x = 5
Y=mx+b
Mx is the rate of change
B is your starting point
Started with 1000, A
-200 is the rate of change, D
Answer:
A. 25 B. 45 C. 30
Step-by-step explanation:
A.
75 ÷ 3 = 25
25 × 1 = 25
B.
75 ÷ 5 = 15
15 × 3 = 45
C.
50 ÷ 5 = 10
10 × 3 = 30
I believe the right answer is B!