1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natali 33 [55]
2 years ago
5

How do I solve this question?

Mathematics
2 answers:
Elena L [17]2 years ago
4 0

Answer:

47

Step-by-step explanation:

should be the correct answer

love history [14]2 years ago
3 0

Answer:

160 large blocks

Step-by-step explanation:

25 small blocks --- 40 large blocks

100 small blocks --- x large blocks

Making a proportion,

25/100 = 40/x

Cross multiplying,

25x = 4000

Dividing by 25 on both sides,

x = 160 large blocks

You might be interested in
Find the area of the triangle
Goshia [24]

I wrote the steps down, hopefully you understand them and the answer is on the lower right corner.

6 0
3 years ago
If ABC =30o , what is the measure of its complement CBD
Fantom [35]

It would be 60 degrees because compliment means 90 degrees. In order to find m<CBD, you would need to subtract 30 degrees from 90 degrees which would equal 60 degrees. 90-30=60

5 0
3 years ago
What is the slope and y-intercept of the equation: y=1/5x-1
Alekssandra [29.7K]

Answer:

The slope is 1/5= rise/run

and y-intercepts is -1

Step-by-step

5 0
3 years ago
For what value of x does 3^2x=9^3x-4
Andrei [34K]

Answer:

x = 2.

Step-by-step explanation:

3^2x = 9^(3x - 4)

9^3x-4 = 3^2x

(3^2)^(3x-4) = 3 ^2x

3^6x-8 = 3^2x

6x - 8 = 2x

4x = 8

x = 2 (answer).

8 0
3 years ago
There are 624 students at Lincoln Middle School.
pochemuha
22% are right handed
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • W(-7) if w(x)= -2x+1
    7·1 answer
  • it took jayla 40 seconds to rip half a DVD. What is jaylas ripping rate in dvds per minute in fraction form?
    9·2 answers
  • A local cinema found that if the price of admission was $17$⁢17, the attendance was about 20502050 customers per week. When the
    13·1 answer
  • Determine if they are similar, congruent or neither
    5·1 answer
  • 1-4 I’ll give brainliest to first correct answer
    11·1 answer
  • PLEASE HELP SOON. NO ONE IS ANSWEING ANY OF MY QUESTIONS.
    7·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $82.25. What is the unit price?
    11·2 answers
  • A plant measured x inches tall last week and 8 inches tall this week.
    13·1 answer
  • Rationalise the denominator of: -7/(√11 - √5)​
    12·2 answers
  • Plzz help Drag each graph to the correct location on the table.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!