1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MA_775_DIABLO [31]
2 years ago
10

Pls help I will mark brainlist

Mathematics
1 answer:
Marta_Voda [28]2 years ago
6 0
We know they combine to 2,977 grams. The puppies weight the same
Let’s make puppy = x
Basket weight = 1,077
8x + 1077 = 2977
8x = 1900, x = 237.5 grams
It would be around 250 grams
You might be interested in
Find the height of a cone with a diameter of 12 m whose volume is 226 m^3.
lozanna [386]
5m the answer because the height of the cone
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I dont really understand this. ranking brainliest !
Korolek [52]

Answer:

98

Step-by-step explanation:

because this is an isosceles triangle so base angle are equal and triangle add up to 180°. so H will be 41 as well to find out F

do 180-41-41=98 is the answer.

hope this helps :)

4 0
2 years ago
A middle school took all of its 6th grade students on a field trip to see a play at a theater that has 2000 seats. The students
puteri [66]

Answer:

1340 students

Step-by-step explanation:

since the students left 33% of the seats open, that means they took up 67% of the seats.

67% is 0.67

0.67 * 2,000 = 1340

7 0
3 years ago
(3xy^3)^2 (xy)^6 simplify the expression
solong [7]
9x8y12 it a lot of work to do so I don't want to type how to do the problem
5 0
3 years ago
Given ab/bc = fe/ed find ac
zubka84 [21]
Well, you can cancel out the b and e, so a/c = f/d.

Then you cancel out a on the left side of the equation by multiplying both sides by 1/a which then gives you c = f/ad.

Hope this helps!
6 0
2 years ago
Other questions:
  • The exact temperature of a glass of water in degrees Celsius
    5·1 answer
  • How do you solve this ?
    15·1 answer
  • Four workers take an extra half-hour for lunch at a cost of $14/hour
    10·1 answer
  • 10 g / 100 g times 100% = 10 %
    5·1 answer
  • Six less than a number is more than 15. write the inequality solve it and graph your solution​
    13·1 answer
  • A 2-gallon jug of water costs $8.24. What is the price per quart?
    13·1 answer
  • Find the slope and y-intercept of the line.<br> y=7/4x-10<br><br> Answer <br> -10;7/4
    7·1 answer
  • The cost of 10 balls is 280. Find the cost of 19 balls.​
    9·2 answers
  • A hiking trail rises 6 feet for every horizontal change of 100 feet. What is the slope of the hiking trail?
    13·1 answer
  • Please help me out ​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!