Answer:
16
Step-by-step explanation:
8/4 = 2 so each bulb costs $2
To find how many bulbs you can buy with $32, divide 32 by 2 = 16
Https://www.khanacademy.org/math/in-sixth-grade-math/ratio-and-proportion/unitary-method/v/finding-unit-rates
A^2 + b^2 = c^2
3^2 + 4^2 = c^2
9 + 16 = c^2
25 = c^2
5 = c
Answer:
b) 24
Step-by-step explanation:
We solve building the Venn's diagram of these sets.
We have that n(S) is the number of succesful students in a classroom.
n(F) is the number of freshmen student in that classroom.
We have that:

In which n(s) are those who are succeful but not freshmen and
are those who are succesful and freshmen.
By the same logic, we also have that:

The union is:

In which



So



So the correct answer is:
b) 24