4.4/20=0.22 per item
4.8/24=0.2 per item
Answer: 24 for 4.80
Answer:
$25.03725
Step-by-step explanation:
<u>Step 1: Multiply both sides by %5 to get the raise</u>
26.355 * %5 is same as 26.355 * 0.05
$1.31775 is the raise
<u>Step 2: Subtract the raise from the new salary</u>
26.355 - 1.31775
25.03725
Answer: $25.03725
Answer:
<em>29 minutes more</em>
Step-by-step explanation:
Let m represent minutes
changing the statement to algebra, since the second company charges a different rate at night and weekend we have the equation below;
$19.99 + $0.35m > $29.99
Subtract 19.99 from both sides to isolate m and we have;
$19.99 -$19.99 + $0.35 > $29.99 - $19.99
= $0,35m > $10.00
Divide both side by 0.35 to obtain the value of m;
> 
= m > 28.57
<em>m ⩾ 29 minutes</em>
<em>The second company's will be twenty nine minutes or more costlier than the first company</em>
Answer:
see explanation
Step-by-step explanation:
Part 1
The n th term of a geometric sequence is
= a
where a is the first term and r the common ratio
Given
= 128, then
a
= 128, that is
32a = 128 ( divide both sides by 32 )
a = 4 ← first term
Part 2
= 4
= 4 × 1048576 = 4194304
Multiply it all together 3/4 is 0.75 2/3 is 0.66 1/2 is 0.5 now do in your calculator 0.75+0.66+0.5 and becase everything is in fractions remember that you have to convert your decimal into a fraction your answer is 1 91/100