1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Liono4ka [1.6K]
3 years ago
10

Approximately how much do i save per bottel of juice if i buy a pack of 8 rather than a pack of 6

Mathematics
1 answer:
Korolek [52]3 years ago
6 0

Answer: Your question is missing information but this is what you do to answer your question step by step

B = Cost of 8 pack / 8 bottles  =  $ Cost of 8 pack/ 8 =$ ____ per bottle

A = Cost of 6 pack/ 6 bottles = $ Cost of 6 pack/ 6= $ ____ per bottle

then do a simple subtraction  A -B = savings

Step-by-step explanation:  Information is incomplete

if an 8 pack cost $16

If the 6 pack cost $15

All you do is a simple subtraction after calculations

Cost of 8 pack / 8 bottles  = $16/8 =$2 per bottle

Cost of 6 pack/ 6 bottles = $15/ 6= $2.50 per bottle

in my example  

You would save $ 0.50 per bottle by purchasing the 8 pack

You might be interested in
50 Points What is the value of r? 6.4r−5.9r=−3.25 Question 1 options: A -6.5 B 6.5 C -3
Oliga [24]

Answer:

Option A. -6.5

Step-by-step explanation:

we have

6.4r-5.9r=-3.25

Solve for r

That means ---> isolate the variable r

Combine like terns left side of the equation

0.5r=-3.25

Divide by 0.5 both sides

0.5r/0.5=-3.25/0.5

r=-6.5

4 0
3 years ago
Mrs. Gomez is a mother to 2 boys. The number of children she has is three times the number of boys she has. Her children are pla
stiks02 [169]
2*3=6 children Mrs Gomez has

6-2= 4 girls she has

pink carnations/ blue carnations= 4/2=2
⇒ numbers of pink carnations= 2* blue carnations

⇒ 12 pink  carnations and 6 blue carnations

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
ALMOST THERE PLS 3 more
olasank [31]
165 pounds —> 60grams of proteins
220 pounds —>80 grams of proteins
Todd needs 80 grams of proteins each day
Thanks me if it is correct !!!
8 0
2 years ago
HELLPPP????? PLEASEEEESSSS
Verdich [7]

Answer:

\boxed{43.48 \, \%}

Step-by-step explanation:

The formula for calculating percentage is

\text{Percentage} = \dfrac{\text{Part }}{\text{Whole}} \times 100 \, \%

The "part" is the number of single-shot espressos

The "whole" is the total number of espressos.

\begin{array}{rcl}\text{Total espressos} & = & 46\\\text{-Single-shot espressos} & = & 26\\\text{Double-shot espressos} & = & 20\\\end{array}

\text{ \% Double-shot}=\dfrac{20}{46} \times 100 \, \% =\mathbf{43.48 \, \%}\\\\\boxed{\mathbf{43.48 \, \%}} \text{ of the espressos were double-shot}

8 0
4 years ago
Evaluate the algebraic expression when x=10
matrenka [14]

https://www.mathpapa.com/algebra-calculator.html?q=x%3D10x%2F2%2B5

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which one????????????
    12·1 answer
  • Drag steps in the given order to evaluate this expression. (−5)(−4)−6−4(6)
    5·1 answer
  • The graph below shows four straight lines, W, X, Y, and Z.
    10·2 answers
  • Write the expression below in standard form 3h-2(1+4h)
    12·1 answer
  • For all real numbers a and b, 2a • b = a2 + b2<br> True or False? explain please
    15·1 answer
  • The graph shows an association between variables x and y. What is the type of association between variables x and y?
    12·1 answer
  • Could someone please help
    13·2 answers
  • What is the radius of a circle when the diameter is 70 m?​
    8·2 answers
  • Si tienes un rectángulo de área igual a x2 + 5x¿Cuál de las siguientes factorizaciones nos presenta el producto de la base por l
    14·1 answer
  • Find the equation of the line that contains the given point and has the given slope.P(−1, 7), m = −3
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!