1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ratling [72]
2 years ago
15

An 8-cup carton of soy milk costs $6.96. What is the price per pint?

Mathematics
1 answer:
Kisachek [45]2 years ago
6 0
Convert from 8 cups to pints

8 cups = 4 pints

to find the price per pint divide 6.96 by 4

6.96/4 = 1.74

The price per pint is $1.74

I hope this helps :)
You might be interested in
What is 2,400 milliliters converted into liters
BARSIC [14]

Answer:

2.4 liters

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The number of candies in a large bag of M&M decreased by 25% between
Kruka [31]

Answer:

the answer is 45 candies in the bag this year.

Step-by-step explanation:

60×.25=15

60-15=45

4 0
2 years ago
One out of every five students in this class has an A. What percent of the students have an A?​
RSB [31]
20% have an A because 1/5 of 100 is 20
7 0
2 years ago
A 20-ounce bag of potato chips costs $3.80. What is the unit rate of the chips?
melisa1 [442]
To find the unit rate you would need to find the cost per ounce of potato chips. To find this you would simply divide. $3.80/20 = .19

So the unit rate in your question is $0.19 

Hope this helps! :)
3 0
2 years ago
Come si risolve a x^2 +b x^2 + c= 0
RideAnS [48]

Answer:

what do you want us to solve for?

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Helpmepleaseeeeeeee<br> 1.
    11·2 answers
  • 10 times as much as________is 1/10 of 900
    11·1 answer
  • What is the simplified expression for (9^3)^5<br><br> 9^5<br> 9^8<br> 9^2<br> 9^15
    8·2 answers
  • diegueno is selling ticket for tge dance. Tickets purchased in advanced cost $4 while tickets at the door cost $6. If 325 ticket
    7·1 answer
  • How many hundredths are in five tenths? how many thousandths are in five hundredths
    9·1 answer
  • I need help with this.. Anybodyyy??!
    11·1 answer
  • If the sum of the squares of the legs of a right triangle are = to 144, the hypotenuse is...
    10·1 answer
  • F(x) = x/2*8 what is f(x), when x=10
    10·2 answers
  • Find a solution to the equation 4(x + 7) = 38
    11·1 answer
  • How many hours is the London Eye open for on Saturdays?<br>pls help me
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!