1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ratling [72]
3 years ago
15

An 8-cup carton of soy milk costs $6.96. What is the price per pint?

Mathematics
1 answer:
Kisachek [45]3 years ago
6 0
Convert from 8 cups to pints

8 cups = 4 pints

to find the price per pint divide 6.96 by 4

6.96/4 = 1.74

The price per pint is $1.74

I hope this helps :)
You might be interested in
Find the x-intercept for the line represented by this equation.
k0ka [10]
3(0) = 2x + 6
( 0 = 2x + 6 ) - 6
( -6 = 2x ) /2
x = -3
The answer is B. (-3, 0).
3 0
3 years ago
13.
dusya [7]

Answer:

B - x=5

Step-by-step explanation:

If y=25 is 250% more than y=10, so multiply 2 by 250% and you get 5

4 0
2 years ago
Determine the initial height of the ball and the time interval before the ball hits the ground. initial height = 0; hits the gro
Anestetic [448]

Answer:

Answer: B) initial height = 150; hits the ground between 5 and 6 seconds

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Work out the surface area of this sphere.
MrRissso [65]

Answer:

452.2 cm

Step-by-step explanation:

A = 4πr²

A = 4 (3.14) (6)²

A = 4 (3.14) (36)

A = 452.16

A = 452.2 cm (nearest tenth)

5 0
2 years ago
PLS PLS PLS PLS HURRRRRRRRRYYYYYYYYYY
vovangra [49]

A. first you can translate the lines 4 squares down.

then reflect the figure on th y line.

(attention: the rotation cant be done.)

B. yes they are. although we translated and reflected the figure l, we did not make any kind of change in size

good luck

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Leon needs to save more than $350 to buy a new bike. He has$130 saved so far, and he plans to save $20 each week until he has en
    12·2 answers
  • A class of 64 students was given 320 book how many will each students take home
    12·1 answer
  • I need help with this please
    10·1 answer
  • Javier has a basket of oranges and apples. The number of oranges is 2 more than twice the number of apples in the basket. The di
    8·1 answer
  • [|(x-4)÷(x+5)|]\leq[4]
    7·1 answer
  • Just wondering does anyway else do vava? 8th grade
    14·2 answers
  • Please help I'm behind
    15·1 answer
  • It was recently estimated that homes without children outnumber homes with children by about 8 to 7. If there are 3870 homes in
    7·1 answer
  • End of each of the next 20
    13·1 answer
  • James works at a clothing store where he earns a 4% commission on his total sales How much does James earn from commission on a
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!