1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bumek [7]
2 years ago
7

Which is the equation of a line with a slope of – į and a y-intercept at (0, 1)?

Mathematics
1 answer:
blsea [12.9K]2 years ago
3 0

Answer:

y = -1/3x + 1

Step-by-step explanation:

The equation of a line in slope intercept form is

y = mx+b where m is the slope and b is the y intercept

slope of - 1/3 and a y-intercept at (0, 1)

y = -1/3x + 1

You might be interested in
What is the answer to all the q's <br> ******WILL GIVE BRAINLIST******
olganol [36]

Answer:

1. F

2. T

3. T

4. T

Step-by-step explanation:

Let's break down the definitions.

Quadrilateral - A polygon with 4 sides

Square - A quadrilateral with 4 equal sides and 90 degree angles

Rectangle - A quadrilateral with 4 sides with opposite sides that are congruent and have 90 degree angles

Parallelogram - A quadrilateral with 4 sides with opposite sides that are congruent and do not have 90 degree angles

Rhombus - A quadrilateral with 4 equal sides but does not have 90 degree angles

Now let's look at the questions.

Does every 4 sided figure have equal sides? - No

Is a rectangle with 4 equal sides a square? - Yes

Is every parallelogram with 4 equal sides a parallelogram? - Yes

Is every 4 equal sided figure a figure with opposite sides that are equal? - Yes

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLZZZ HELP IM IN A RUSH
cupoosta [38]
1/3 - 2/9 - 1/3

= -2/9
(Decimal: -0.222222)
4 0
2 years ago
Find the value of x
luda_lava [24]

You need to post an equation if you want an answer, because without the equation it is impossible to determine the value of the coefficient x

5 0
3 years ago
A box of manufactured items contains 12 items. of which four are defective
VikaD [51]
ArrayAn arrangement of objects in equal rowscolumna vertical group of items often found in an arraycommutative property<span>two factors can be multiplied in either order to find the product
ex.) 3 x 4 = 12 
ex.) 4 x 3 = 12</span>distributive property<span>To multiply a sum by a number, multiply each addend by the number outside the parentheses.
ex. ) 12 x 3 = (10 x 3) + (2 x 3)</span>divisionAn operation in which we make parts out of a number, which are equalequationA mathematical sentence that contains an equals sign.factorone of two or more numbers, that when multiplied together produce a given productmethoda way of doing somethingmultiplicationAn operation used for the shortening of repeated additionnumber bonda model showing part, part, whole relationshipsnumber of groupsfactor in a multiplication problem that refers to the total equal groupsnumber sentenceA complete sentence that uses numbers and symbols instead of wordspictureillustrate, show, represent, portray, or depictquotientthe answer when one number is divided by another ex.) 14 / 2 = 7repeated additionadding equal groups together ex.) 2 + 2 + 2 + 2rowa horizontal group of items often found in an arraysize of groupsfactor in a multiplication problem that refers to the how many in each grouptape diagramA drawing that looks like a segment of tape, used to illustrate number relationships.unitone segment of a partitioned tape diagramProductThe answer to a multiplication problemRepresents<span>What the number you found stands for in your problem.</span>
4 0
3 years ago
3 lawns in 9 hours.what was the rate of mowing in hours per lawn
k0ka [10]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

3 = 9 \:th \\ 1 = 3 \\ 3 \times 3 = 9 \\ 9 \div 3 = 3 \\ so \: that \: answer \: is \: 3

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Gracie can purchase 5 oranges for $4 but she only wants one what is the cost of one orange
    9·1 answer
  • Given that a truck can drive 25 miles with four gallons of gas, how many gallons does it need to drive 125 miles?
    10·2 answers
  • What's the product of 3 2⁄3 and 14 2⁄5 ?
    9·2 answers
  • Would you rather drive 0.3 miles to fill up for $3.59 per gallon OR drive 1.2 miles to fill up for $3.41 per gallon?Please expla
    11·1 answer
  • Find the midpoint of the segment with the following endpoints.<br> (3,0) and (0, –8)
    13·2 answers
  • Help me with this hehe
    7·2 answers
  • Suppose a manufacturer knows from previous data that 2.5% of one type of lightbulb are defective. The quality control inspector
    10·2 answers
  • Combine like terms pls
    7·2 answers
  • What is the value of x
    7·1 answer
  • Plss help. i’m not sure how to do this so please help. i’d appreciate it
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!