1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bad White [126]
2 years ago
13

PLEASE HELP Here is an equation. P = d(4 + tg) What is the equation when solved for g?

Mathematics
2 answers:
elena55 [62]2 years ago
7 0

Answer:

g = p/dt - 4/t

Step-by-step explanation:

Have a nice day!

and please ask if you have any questions.

igor_vitrenko [27]2 years ago
6 0

Answer:The equation when solved for g is ---->g=P/dt - 4/t

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Nathan cell phone company charges a monthly rate of $12.95 and $.25 a minute per call the bill for X minutes is $21.21 write any
Natalija [7]
The answers should be about 9 minutes and 2.4 seconds.
4 0
3 years ago
subtract the product of 3 and 4 from 36. then divide the quotient of 9 and 3, subtracted from fifteen
Butoxors [25]
The first one is 24, and the second one is 12
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
On a cold winter moming in Colorado, the outdoor temperature was 5 degrees Fahrenheit at sunrise For the next sex hours the temp
Temka [501]

Answer: 6

Step-by-step explanation:

because i said so

8 0
2 years ago
3. How many gallons of ice-cream are produced each<br>week?​
andrezito [222]

Answer:

Each week 26,849,315 Gallons of ice cream is produced each week

Step-by-step explanation:

To find this we see how much is made in a year which is 1.4 billion gallons in the U.S.

To see how much is in a day we divide 1.4 billion by 365. Which is 3835616 Then we multiply it by 7 because there is 7 days in a week and the answer is 26849315

5 0
3 years ago
If you travel 1000 feet in 5 minutes, what is your speed per minutes?
Papessa [141]

Answer: 200 feet

Step-by-step explanation:

1000feet/5feet= 200feet

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Consider the graphs of f(x) and g(x). If g(x) = f(x) +k, find the value of k.
    9·1 answer
  • Bob can type 2 letters in 4 hours while Bill can do it in 6 hours. How many hours would it take them to type six letters togethe
    8·2 answers
  • The first group was responsible for making 160 suits while the second group was responsible for making 25% fewer suits in the sa
    11·1 answer
  • AB¯¯¯¯¯ is congruent to CD¯¯¯¯¯. Point P is the midpoint of AB¯¯¯¯¯, and point Q is the midpoint of CD¯¯¯¯¯. Which relationship
    12·1 answer
  • determine which choice is a better buy show work 12 oz bag of noodles for $2.39 or 16 oz bag of noodles for $3.25
    13·1 answer
  • What number would you multiply the 1st equation by to eliminate y? -4x - y = -11 -6x - 3y= -27
    11·2 answers
  • Find the slope of this line 14,5 2,8
    11·2 answers
  • The mean housing price for an area is $135,000 with a standard of $45,000 but is not normally distributed. According to the Cent
    6·1 answer
  • Using the distributive law :43x15+43x5​
    7·1 answer
  • The length of the base of an isosceles triangle is x. The length of a leg is 3x - 6. The perimeter of the triangle is 58. Find x
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!