1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lana66690 [7]
2 years ago
14

Will choose brainlist

Mathematics
1 answer:
Gekata [30.6K]2 years ago
4 0

Answer: 0.01429

Step-by-step explanation:

1.429 x 10^{-2}

Now 10^{-2} is just 1/100 or 0.01, because 10^2 is 100

Now we can multiply 1.429 by 0.01 which is 1.429 x 0.01

Or the easy way, we can just place the decimal two places to the left because the power is -2, so 2 places to the left. Moving the decimal to the left makes the number smaller.

So, take 1.492 and move its decimal 2 places to the left

We get 0.01429

You might be interested in
The new pastry chef at Jackson's Bakery specializes in sheet cakes for parties. She sold 17 small, 11 medium, and 20 large sheet
Nataliya [291]

Answer:

Therefore the total amount that Jackson's Bakery made in one week from sheet cakes is: = $2,238

Step-by-step explanation:

Step One:

To arrive at the total amount made from the sheet cakes, we have to assign the prices of each type of cake. They are:

  1. Small Sheet Cake - $36
  2. Medium Sheet Cake - $46
  3. Large Sheet Cake - $56

Step Two:

If the new pastry sold 17 small, 11 medium and 20 large sheet cakes respectively, the total money made comes to the following:

= (36 x 17) + (11 x 46) + (56 x 20)

= 612 +  506 + 1120

Therefore the total amount that Jackson's Bakery made in one week from sheet cakes is:

= $2,238

Cheers!

8 0
3 years ago
Find the unit rate for each person's typing test in words per second 0.5 words/second is the unit rate for James. 3 words/second
Salsk061 [2.6K]

Unit rates is the rate of a quantity in comparison to 1 i.e. unit.

Based on the given parameters, Shanya is the fastest typist

From the question, the unit rates are given as:

  • James: 0.5 words per second
  • Shanya = 3 words per seconds

The unit rates of Tristan and Ebony are not given.

So, we compare the rates of James and Shanya

3 words in a second is greater than 0.5 words in a second.

Hence, Shanya is the fastest typist

Read more about unit rates at:

brainly.com/question/11848573

4 0
2 years ago
A single story house is to be built on a rectangular lot 70 feet wide by 100 feet deep. The shorter side of the lot is along the
dedylja [7]

Answer:

250 sq ft

Step-by-step explanation:

Since the shorter side is along the street and the setback is 10ft from each side, the house is 50 ft wide

and 100 -20 -30 = 50 ft long

50 x 50 = 250 sq ft

3 0
3 years ago
First 100 terms of the following sequence 3 ,7 ,11
Sveta_85 [38]
Given that a_1 = 3, d = 4

<u>Find the nth term:
</u>
a_n = 3 + 4(n - 1)

a_n = 3 + 4n - 4

a_n =  4n - 1

<u>Find the 100th term:</u>

a_{100} = 4(100) - 1 = 399

<u>Find the Sum:</u>

\text{Sum} = 100(\dfrac{a_1 + a_{100}}{2} )= 100 (\dfrac{3 + 399}{2}) = 20100

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
5+9(m+5)+8 I dont understand the question may you guys explain
viva [34]

Answer:

Simplify

Step-by-step explanation:

You have to simplify the question:

= 5+9m+45+8

= 50+9m+8

= 58+9m

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A system of linear equations includes the line that is created by the equation y = x+ 3, graphed below, and the line through the
    9·1 answer
  • Help ? , i got like 24 for c but I dont know why,
    7·1 answer
  • Write 6^8 • 6^7 as a single power
    7·1 answer
  • When estimating a job to bid, a contractor’s estimator first determines the actual cost of labor using the function
    10·1 answer
  • Athletes in a particular sport are classified as either offense or defense. The distribution of weights for the athletes classif
    11·1 answer
  • A submarie is 671 feet below
    8·1 answer
  • An English teacher needs to pick 4 books to put on his reading list for the next school year. He has narrowed down his choices t
    8·1 answer
  • Suppose you obtain a $4,000 T-note with a 4% annual rate, paid half-yearly, with maturity in 5 years. How much (simple) interest
    5·1 answer
  • PLZZZ HELPPP
    5·1 answer
  • Geometry help please
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!